nahled

Zločiny komunismu

Dne 24. února 2022 se vybraní studenti napříč ročníky vyššího gymnázia účastnili online semináře Zločiny komunismu, jenž je tradičně pořádán Výborem pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR ve spolupráci se spolkem Mladí demokraté a Muzeem paměti XX. století.

Na semináři vystoupili historici z Ústavu pro studium totalitních režimů, Petr Blažek, který hovořil o pohřebištích obětí a odpůrců politických procesů a jejich případné exhumaci, dále David Svoboda, který měl řešit zejména problematiku Trumanovy doktríny, ve své přednášce hovořil i o kořenech ruského chování a věnoval se aktuální problematice Ukrajiny. Možná se zde nechal až příliš unést a prezentoval i své politické názory týkající se našeho současného státu.

Událostem z února 1948, tedy Komunistickému převratu v Československu, se věnoval historik a ředitel Muzea paměti XX. století Jan Kalous a v neposlední řadě se svým příspěvkem vystoupil Jaroslav Šebek z Historického ústavu AV ČR, který tematicky navázal na převrat a objasnil obecně méně známý fenomén Církve mezi poúnorovou rezistencí a kolaborací.

Na konci přednáškového bloku měli účastníci možnost zapojit se do diskuze. Valná část dotazů směřovala k vývoji rusko-ukrajinských vztahů a aktuálnímu dění na Ukrajině (24. 2. 2022 začala ruská invaze na Ukrajinu).

Celkově byla akce dobře organizovaná a naši studenti si rozšířili nejen své poznatky o zločinech komunistických režimů, ale byli seznámeni také se společnými rysy totalitárních režimů 20. století a s jejich propagandou. Rovněž se seznámili s vývojem vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou s přesahem do současnosti.

Zločiny komunismu - pozvánkaZločiny komunismu - pozvánka
nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).