Dne 27. 11. 2009 se uskutečnilo na našem gymnáziu Závěrečné setkání pedagogů a studentů v rámci projektu Cesta dějinami. Po několikatýdenních přípravách, kdy se chodby školy postupně zaplnily studentskými projekty, fotografiemi, obrazy, nástěnkami, plakáty a dalšími pracemi studentů, nastal den D a vše vypuklo po 9. hod ve velké tělocvičně. Ta se nakrátko proměnila ve výstavní síň, koncertní sál a folklorní pódium.
Před devátou hodinou přijeli i naši polští partneři z polského gymnázia ve Strumieni – ředitelka školy Lilla Salachna-Brzoza se zástupcem Roman Gądekem, vedoucí projektu Kornelia Zubek a Claudia Chrapek a 30 polských studentů. Mezi hosty se objevili také bývalý hejtman Moravskoslezského kraje a europoslanec Ing. Evžen Tošenovský, poradkyně ministra školství PhDr. Jaroslava Wenigerová a zástupkyně Euroregionu Silesia Ing. Jana Galuszková Novotná a Ing. Petra Hamelová. Úvodní slovo pronesl nejprve ředitel školy Mgr. J. Svrčina, který také přivítal hosty. Historii naší přeshraniční spolupráce a průběh projektu shrnul vedoucí projektu Mgr. V. Vlček.
První částí programu bylo pěvecké vystoupení sboru školy pod vedením Mgr. M. Zelenkové se smutnými i žertovnými židovskými písněmi a scénkami. Studenty a studentky , především ze sext a septim, doprovázeli spolužáci na kytary či tahací harmoniku. Následovalo taneční vystoupení slezského folklóru našich studentů, členů Ondřejnice, mezi nimiž vévodil D. Šperlín a studenti a studentky z 1A4. Technické zázemí zajistili naši absolventi F. Veselý a T. Oramus. Recitační pásmo o tragických osudech lidických dětí připravili studenti včele s J. Adámkem a Mgr. M. Böhmovou. První část programu uzavřely projevy PhDr. Wenigerové, p. Salachny Brzozy a Ing. Tošenovského, který pohovořil o svých studentských letech na naší škole, ale také o svém vztahu k tématice holocaustu.
Po krátké přestávce mohli přítomní vyslechnout velmi silné svědectví Ing. Michala Salomonoviče, který byl jako sedmiletý chlapec vězněn v Osvětimi a ztratil tam i svého otce. Besedu vystřídaly prezentace tématicky zaměřených výtvarných děl a výstava fotografií ve vstupním prostoru a hale školy, jež připravovala Mgr. M. Musialová především se studenty sext. Z vystavených fotografií vynikly práce M. Zuláka, L. Kotkové a I. Luňáčkové a příjemným překvapením pro polské hosty bylo vstupní slovo k výtvarným dílům studentek ze 6B8 K. Bezecné a A. Flídrové v polštině. V. Hejnová a I. Spáčilová se postaraly o představení literárních prací ve tvaru puzzle, jichž byly více než dvě desítky rozvěšeny po stěnách a oknech školy.
Vynikající výkony studentů i pedagogů snímala Česká televize pro regionální zpravodajství. Po obědě měli studenti možnost na učebně fyziky pod vedením Mgr. P. Kolašína Mgr. J. Rozehnala sledovat multimediální studentské prezentace s tématikou 2. světové války a holocaustu nebo také studentský film o exkurzích do Prahy, Lidic, Terezína, Krakova a Osvětimi. Čeští, polští pedagogové a hosté společně poseděli v restauraci K-Trio. Po nabitém dni a přátelském posezení odjeli naši polští hosté před 16. hodinou domů do Strumienie a pozvali nás na podobné setkání na 11. 12. 2009.