nahled

Závěrečné setkání projektu Cesta dějinami - období komunimu ve Strumieni

eufond.jpg

25. listopadu 2010 se na gymnáziu ve Strumieni konalo závěrečné setkání projektu Cesta dějinami - období komunismu - v rámci česko-polské přeshraniční spolupráce gymnázií Ostrava-Hrabůvka a Gymnázia Strumień.

Zúčastnila se jej řada osobností, např. starostka Strumienie Anna Grygierek, starosta Cieszyna Czesław Gluza, starostka Petřvaldu Jarmila Škálová, ředitel Euroregionu Olza v Cieszyně Bogdan Kasperek, za naši školu ředitel gymnázia v Ostravě-Hrabůvce Josef Svrčina, koordinátor projektu Vojtěch Vlček, pedagogové Pavel Kolašín, Magdalena Musialová, Dagmar Štensová a 26 studentů vyššího gymnázia, zapojených do projektu.

V úvodu seznámila přítomné s aktivitami a financováním projektu ředitelka gymnázia ve Strumieni Lilla Salachna-Brzoza. Následovalo představení spolupráce Petřvaldu a Strumieńie starostkami obou měst. Příjemnou součástí programu bylo promítání filmu, vytvořeného z videí a fotografií polských studentů z akcí a exkurzí v České republice i Polsku. Autorem filmu byl pan Grzegorz Galas.

Slavnostní den završilo divadelní představení strumienských studentů „Hotel PRL", připravené v režii profesionálního herce Kuby Abrahamowicze z divadla v Bialsko-Bialej. Krátké scénky z jednotlivých dekád komunismu v Polsku velmi trefně zachycovaly proměny totalitního režimu a každodenního života v něm, např. hudby, módy, výuky ve škole, hesel atd. Ležérní taneční kreace a dobové písně pravidelně přerušovaly represivní útoky jednotek armády a milice. Představení umocňovaly dobové plakáty, hesla, fotografie, portréty komunistických vůdců Bieruta, Gomulky, Gierka a Jaruzelského.

Na závěr odhalili starostové a ředitelé gymnázií pamětní tabuli k projektu. Příjemné odpoledne zakončil velkolepý banket v prostorách školní jídelny.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).