Zájezd do Španělska

Naše škola uspořádala ve dnech 23. 5. až 1. 6. 2008 za účelem podpory výuky španělského jazyka zájezd do této, i když evropské, pro nás však přece jen v mnohých ohledech exotické, země. Zájezdu se zúčastnilo 36 studentů za doprovodu dvou vyučujících – Silvie Kozielové a Rostislava Hlaváče.

Vlajka Španělska

Podařilo se nám poznat velkou část španělského království, konkrétně se naše cesta soustředila na oblast Katalánska a Valencie. Španělsko je země kontrastů, což bylo patrné už z naprosto rozdílného charakteru krajiny při pobřeží (nekonečné pláže a rozlehlé sady pomerančovníků) a ve vnitrozemí Iberského poloostrova – vysoké Pyreneje a tzv. meseta (vyprahlá kamenitá krajina s řídkou vegetací) – to vše jsme si mohli vychutnat na vlastní kůži.

Poznali jsme místa, kudy kráčely dějiny, jako např. rozlehlý hradní komplex v Saguntu, který založili už Římané; dále papežský palác s hradem v Peñíscole nebo středověké město Morella ležící v nadmořské výšce více než 1000 metrů nad mořem, které se pyšní dokonale zachovaným městským jádrem s fantastickou originální architekturou ze 14. století.

To, že Španělsko je jednou z prvořadých moderních evropských zemí, jsme si ověřili, když jsme se procházeli v ulicích světových pulzujících metropolí, jako je Barcelona nebo Valencie. Kromě poznání historického centra obou měst si odnášíme i další velmi originální zážitky, jako např. návštěva valencijské burzy (trh s ovocem a rybami – největší v Evropě), v Barceloně jsme pak mohli na vlastní oči obdivovat celou řadu architektonických skvostů Antonia Gaudího – vrcholného představitele katalánské secese. Abychom však nezůstali jen u historie – ve Valencii jsme stáli v úžasu před nejmodernějšími obrovskými stavbami Santiaga Calatravy, které svým nezvyklým designem opravdu braly dech.

Naše poznání se však týkalo i umění – ve Figueres jsme navštívili muzeum zdejšího rodáka, nejslavnějšího světového surrealisty Salvadora Dalího, a obzory jsme si rozšířili i o přírodní vědy ve valencijském oceánografickém parku, kde jsou skleněné tunely vybudované rovnou v akváriích, takže nám přímo nad hlavami plavali žraloci a spousta dalších mořských tvorů často neuvěřitelného vzezření. Závěrem nechyběla ani srdeční záležitost – vystoupení delfínů.

Našim studentům se Španělsko evidentně dostalo pod kůži, což dokazovali svým nadšením pro komunikaci s místními lidmi, touhou domluvit se samostatně v každé situaci. Se zvědavostí a rádi jsme všichni ochutnávali všelijaké gastronomické speciality, od místních sladkostí přes krevety a iberskou šunku až po španělské národní jídlo – paellu. A co by to bylo za výlet do Španělska bez koupání v moři, dovádění ve vlnách nebo stavění (nejen) hradů z písku na pláži…

Zájezd do Španělska se opravdu vydařil a pevně věříme, že tato zkušenost se stane pro naše studenty důležitým motivačním faktorem při studiu tohoto krásného románského jazyka. Nedá se slovy popsat atmosféra, když jsme na zpáteční cestě v autobusu společně zpívali: „¡Viva Espaňa!“


'; show_thumb2("photos/2008/spanelsko/05.JPG", "spain", "Valencia"); show_thumb2("photos/2008/spanelsko/06.jpg", "spain", "Ve španělském baru nad nealko koktejly"); show_thumb2("photos/2008/spanelsko/07.JPG", "spain", "Východ slunce v Oropese"); ?>

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).