Za zvukem cimbálu s 1A4

Mnozí studenti našeho gymnázia umí hrát na nějaký ten hudební nástroj. Mezi ty nejoblíbenější patří klavír, kytara, flétny, housle a bicí. Najdou se však i výjimky, které si zvolí netradiční nástroje, jako například cimbál.

V letošním školním roce začala na naší škole studovat v 1A4 Kateřina Knopová, pro kterou se právě hra na cimbál stala tou vysněnou.

Spolu s Katčinými spolužáky jsem se mohla přesvědčit, že Katka hraje opravdu výborně, a hlavně s velkou láskou k hudbě samotné. Za doprovodu své kamarádky a spolužačky, Pavly Sanitrové, nám Katka zahrála nejen skladby klasické hudby, ale i populární a lidové písně.

Chtěla bych tímto Katce i Pavle poděkovat za velmi pěkné povídání o historii, vzniku a stavbě cimbálu i o lidové muzice, za krásné zážitky při poslechu hudby J. S. Bacha, švédské skupiny ABBA a lidových písniček.

Zároveň děkuji i panu Mgr. Bc. BcA. Janu Strakošovi, řediteli Základní umělecké školy v Brušperku, který nám tak zajímavou exkurzi umožnil.

Mgr. Martina Zelenková


Dne 7. 1. 2013 polovina třídy 1A4, zaměřena na hudební výchovu, navštívila Základní uměleckou školu v Brušperku, kde nás dvě studentky prvního ročníku seznámily s hrou na cimbál a s historií tohoto hudebního nástroje folklórní hudby.

Program školní akce nebyl nudný, ani příliš zdlouhavý, tedy pro studenty naprosto vyhovující. Byli jsme obeznámeni s funkcemi cimbálu. Měli jsme možnost zjistit, že na tento nástroj lze hrát také moderní hudbu. Mimo jiné jsme si mohli sami vyzkoušet hru na cimbál a zjistit velmi složitý princip nejen nástroje, ale také samotného hraní.

Osobně můžu říci, že jsem nadšená z této exkurze a myslím si, že můžu mluvit za všechny zúčastněné studenty a říct těmto dvěma spolužačkám pouze: "Klobouk dolů!"

Klára Dombrovská, 1A4



Cimbál v mém životě


Často se mě lidé ptají, jak jsem se dostala ke hře na cimbál, protože to není zrovna běžný hudební nástroj. Nikdo v mé rodině na tento nástroj nikdy nehrál, tudíž jsem se k němu dostala celkem náhodou.

Od první třídy základní školy jsem chodila do Základní umělecké školy v Brušperku hrát na flétnu a zpívat. Když mi bylo devět let, nabídla mi moje učitelka zpěvu, jestli nechci začít hrát na cimbál. Nikdy předtím jsem tento hudební nástroj neviděla, ale na první pohled mě zaujal.

Začala jsem hrát a samozřejmě jsem musela i cvičit, což byl trochu problém, protože jsem neměla cimbál doma. A proto se mnou chodila babička cvičit do hudebky. Té také vděčím za to, že ještě hraji, neboť jsem měla období, kdy jsem chtěla přestat. Naštěstí mě babička donutila pokračovat.

O pár let později jsem se měla zúčastnit soutěže cimbalistů, a právě tehdy mi rodiče koupili domů starší cimbál. Měla jsem z toho velkou radost a začala jsem se připravovat na soutěž. V krajském kole jsem skončila na prvním místě, a tak jsem jela reprezentovat Moravskoslezský kraj do Kyjova, kde probíhalo ústřední kolo hry na cimbál. Tam jsem se umístila na třetím místě.

Velmi mě také inspirují cimbálové kurzy, které probíhají každoročně v Beskydech. Setkávají se tam cimbalisté z celé ČR a týden se věnují hudbě a hře na cimbál.

Hra na tento nástroj mě velmi baví, v současné době působím v cimbálové muzice Tragač z Brušperka, tedy se kromě vážné hudby věnuji i folklóru.

Kateřina Knopová, 1A4

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).