Jen do konce ledna pořádá Muzeum Bible v Jablunkově výstavu mistrovských replik korunovačních klenot. Využili jsme tuto příležitost a navštívili jsme se skupinkou žáků tercií a kvart jedinečnou výstavu. Jaká byla, zjistíte z jejich reportáže a z reakcí.
V úterý 24. ledna se skupina žáků z tercií a kvarty vydala na výpravu za korunovačními klenoty - přesněji řečeno za jejich mistrovskými replikami. Na vítkovickém nádraží jsme se setkali s paní profesorkou Brachaczkovou a paní profesorkou Pišlovou. Společně jsme pak vyrazili do Jablunkova. Cesta vlakem do Návsí proběhla bez potíží, zbývalo jen dojít půldruhého kilometru do centra Jablunkova, kde stojí bývalý klášter, jehož postupně rekonstruované prostory slouží Muzeu Bible.
Hned u vchodu na nás čekal moc milý pan průvodce. Přivítal nás a krátce nám povyprávěl o historii muzea. Představil nám nejzajímavější exponáty Bible. Mě osobně zaujala ta úplně malinkatá, velká asi jako palec. Nebo třeba taková, která je odolná vůči vodě. V misce s vodou ji už „topí“ 8 let! Nakonec začal mluvit o korunovačních klenotech. Po poutavé a humorné přednášce jsme dostali čas projít si výstavu sami. Mohli jsme se posadit do královského křesla jako králové nebo královny, a dokonce jsme měli možnost dotknout se téměř 500 let starých knih. Někteří si hned vyrazili fotit korunovační klenoty, unikátní bylo, že se vystavovala i replika původního gotického žezla a jablka. Jiní se zase šli dívat na televizní obrazovku, kde promítali dokument o samotné výrobě replik. K vidění toho byla spousta, třeba svatební šaty Marie Terezie, královský šat s hermelínem nebo replika sošky Pražského Jezulátka.
Exkurzi jsme zakončili procházkou po jablunkovském náměstí. Malinké obchůdky byly na každém rohu. Všude, kam jsme vkročili, se na nás usmíval nějaký příjemný prodavač či prodavačka. Každý v tomto malém městečku působil velmi mile. Kromě různorodých obchůdků jsme na náměstí objevili i cukrárnu. Neodolali jsme a dali si něco na zub. Když uběhla hodina, všichni jsme se setkali před kaplí a volným krokem jsme vyrazili na cestu zpět k nádraží.
Na nástupišti šlo všechno jako po másle, dorazili jsme s časovou rezervou, takže si někteří z nás stihli pochutnat na horkém kakau. Pak však na obrazovce naskočilo zpoždění 5 minut. Když opožděný vlak konečně přijel, nasedli jsme a jeli do Českého Těšína, kde jsme měli přestupovat. Už když vlak zastavoval, uviděli jsme na vedlejším nástupišti náš vlak, který se chystal k odjezdu. Rozběhli jsme se k němu a naštěstí jsme ho stihli. Udýchaní jsme se usadili na svých sedadlech a ulevili si, že už brzy budeme doma. Vtom jsme zjistili, že sedíme ve špatném vlaku, a tak jsme museli na následující zastávce vystoupit a čekat na ten správný vlak, který jel přes Havířov, nikoliv přes Bohumín. Ten za chvíli přijel a my jsme byli na cestě zpět. Na nádraží jsme se rozloučili a každý šel domů obohacen novými zážitky.
Michaela Lenartová, 4A8
Exkurze se mi velmi líbila. Zaujalo mě téma Bible, popovídal jsem si o něm s panem průvodcem. Zaujala mě 460 let stará Bible psaná staročeštinou. Bylo úžasné mít v ruce něco tak starého.
Ze všeho nejvíce jsem se ale zajímal o korunovační klenoty. Kdy jindy bude mít člověk možnost vidět tyto mistrovské repliky tak zblízka! Myslím si, že budova muzea má potenciál, jsem rád, že nebyla zbourána, naopak ji nadšenci citlivě restaurují. Moc jsem si výstavu užil.
Maxmilián Ožana, 3A8
V úterý 24. ledna jsme se se spolužáky z Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, vydali na výlet do Jablunkova, abychom zhlédli výstavu v Muzeu Bible. Tam jsme se dozvěděli mnoho informací z historie Česka a prohlédli si repliky gotické i renesanční verze korunovačních klenotů. Viděli jsme také mnoho různých provedení bible. Nejvíce nás zaujala voděodolná, byly tam také zmenšené i vězeňské či sedm set let staré. Celkově se nám výlet moc líbil a určitě bychom ho zopakovali.
Jana Bílková, Adéla Chamradová, 3B8