nahled

Z Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, až do NASA

Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, má mnoho významných a slavných absolventů. Někteří jsou vidět více (slavní herci, moderátoři, umělci), jiní se v médiích tolik neobjevují, a přesto jejich význam a sláva přesahují hranice České republiky. Jedním z nich je i Martin Kroupa. Absolvent našeho gymnázia, následně student jaderné fyziky na ČVUT v Praze a nyní pracovník vesmírného výzkumu pro NASA.

Cesta k této metě nebyla snadná. Spolu se svou manželkou Veronikou Vaněčkovou museli překonat řadu překážek, mnohokrát se odrazit ode dna, smířit se s tím, že ne vše jde podle jejich představ. Nezoufat si, nevzdávat se a jít si za svým americkým snem. A vyplatilo se. Dnes je z Martina Kroupy uznávaný vědec světového formátu a z Martiny podnikatelka. O svých strastech i radostech v cestě za životem v Americe napsali také knihu s názvem Ze Strahova do NASA.

Mnohé z toho, co v knize naleznete, prozrazuje předmluva: Kniha vypráví o životní cestě dvou dobrodruhů (Veroniky a Martina), která začala na Strahovských kolejích. Během následujících deseti let jsme ledacos zažili, přestěhovali se do USA a snažíme se jít za svým americkým snem – pracovat na vesmírném výzkumu v NASA, budovat vlastní podnikání a zároveň si užívat aktivní rodinný život. Ačkoliv se může zdát, že za oceánem čeká člověka pohádkový život, často je realita úplně jiná. Rádi bychom se podělili nejen o těžké životní situace, které nás potkaly, ale i o pozitivní zkušenosti ze života v USA. Cílem knihy je také povzbudit čtenáře, aby se vydal za svými sny a vytrvale na nich pracoval, dokud jich nedosáhne.

Kniha přináší zajímavosti ze života v Americe, které nás překvapily. Jak chytat aligátory do vlastních rukou a nenechat se sežrat? A co když vás obklíčí tarantule nebo vám cestu zkříží medvěd? Jaké to je přivést na svět potomky a vychovávat je v Americe? A jak při tom z nuly budovat podnikání, bez peněz a zkušeností? Martin poskytl exkluzivní příběh o práci v NASA, kde se podílí na zajímavém vesmírném výzkumu a zároveň přispívá k ochraně života astronautů na vesmírných misích.

Tento životní příběh zachycuje i drsnější zážitky, zejména moji první zkušenost před mnoha lety, kdy jsem odjela do USA jako mladá studentka, plná nadšení, ale také značně naivní. Neměla jsem ani nejmenší tušení, že v Americe žije spousta lidí ilegálně a někteří jsou zneužívaní svými zaměstnavateli. Už vůbec by mě nenapadlo, že si takový život také nedobrovolně vyzkouším.

Po mnoha letech se nám podařilo do USA přestěhovat na základě pracovní nabídky a hned vzápětí nás ze země téměř vyhostili. Dozvíte se, jak jsme se vypořádali se situací, kdy jsme měli pouhé dva týdny na to, abychom neztratili svůj legální status. Přiblížíme čtenáři ojedinělou zkušenost získání trvalého pobytu (zelené karty) v Americe – jak jsme přesvědčili vládu USA, že Martin je nepostradatelný pro americké národní zájmy.

Mezi nelehké životní situace patřilo také soudní přelíčení, ve kterém jsme bojovali proti velké korporaci.

Na závěr knihy jsme přidali bonusové kapitoly s čistě praktickými informacemi – jak se do USA legálně dostat (pracovní víza a zelené karty) a co je dobré vědět hned od začátku (kreditní historie).

A kdo by si chtěl o životním příběhu těchto dvou lidí přečíst více, podívejte se na odkaz http://www.verzana.me.cz/zestrahovadonasa.html, kde najdete veškeré informace ke koupi knihy, která může být inspirací pro mnohé z vás.

Takže o kom z vás, našich současných studentů, si jednou přečteme knihu či se o vás budeme dozvídat, v tom dobrém slova smyslu, z médií či z vědeckých konferencí? Martinovi i Veronice přejeme mnoho úspěchů a děkujeme za sdílení zážitků prostřednictvím knihy, která opravdu stojí za přečtení.

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).