nahled

X. ročník setkání s historií

Na letošní X. ročník akce Setkání s historií, který proběhl ve dnech 18.–19. listopadu 2021, přijali pozvání historici věnující se soudobým dějinám.

Ve čtvrtek vystoupila prof. PhDr. Nina Pavelčíková, CSc. z Ostravské univerzity se svými vzpomínkami a analýzou událostí 17. listopadu 1989 na Ostravsku a Opavsku. Následně doc. PhDr. Pavel Mücke, Ph.D. z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR seznámil studenty vyšších ročníků s problematikou metody Oral history.

Páteční program jsme zahájili společnou besedou historiků z Ústavu pro studium totalitních režimů Mgr. Libora Svobody, Ph.D. a Mgr. Milana Bárty, Ph.D., která se věnovala metodám, činnosti a akcím StB. Následně vystoupil Mgr. Martin Tichý s přednáškami o převaděčství v 50. letech v Československu a fenoménu „Králové Šumavy“. O své osobní zkušenosti s perzekucemi 50. let minulého století se se studenty podělili místopředseda Konfederace politických vězňů Leo Žídek a Eva Langrová, kteří své vzpomínky doplnili i o dokumenty osobní povahy a fotografie.

Součástí akce Setkání s historií byly i dvě výstavy. První z nich komiksovou formou osvětlila nejdůležitější momenty ze života Milady Horákové, popravené v roce 1950. Do druhé se aktivně zapojili sami studenti, kteří dočasně zapůjčili dobové předměty vztahující se k Protektorátu Čechy a Morava, Wehrmachtu či protinacistickému odboji. Díky nim byla vytvořena unikátní výstava, která nám umožnila vrátit se do časů II. světové války. K vidění byly např. uniformy, repliky zbraní, přilby, známky, bankovky, rádio, svítilny, fotografie, pracovní knížky, písemné dokumenty, mapy, knihy apod.

Všem, kteří se na akci jakýmkoliv způsobem podíleli, děkujeme, zejména pak studentům Karlu Uvírovi, Karlu Drbohlavovi a Jakubovi Vaškovi z 6A8 a Hance Schindlerové ze 7B8 za fotografie z akce a pomoc při realizaci výstavy.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).