nahled

Výměnný pobyt ve Francii

V červnu odjela skupina studentů naší školy na výměnný pobyt do Francie. Po náročné jarní etapě, kdy jsme hostili Francouze, nás čekala příjemnější část. Letecky jsme se dopravili do Ženevy a pak autobusem do města Bourg en Bresse.

Druhý den nás čekalo přivítání ve škole s občerstvením. Následovala prohlídka města s průvodcem, poznali jsme pamětihodnosti typického francouzského městečka s historickým centrem. Odpoledne jsme jeli autobusem na středověký statek. Dozvěděli jsme se, jak lidé v minulosti bydleli a hospodařili. Na další den byly naplánovány sportovní aktivity, bohužel bylo špatné počasí, a tak francouzští učitelé vymysleli náhradní plán. Dopoledne projížďka na kole, po obědě hráli naši a jejich kamarádi společně hry v knihovně školy a polovina šla do laser game centra. O víkendu se o program staraly hostitelské rodiny.

Naši žáci byli na 2 dny v Paříži, jiní navštívili nedaleké Alpy a Provence. Zajímavé aktivity měli i ti, kteří zůstali nedaleko svého přechodného bydliště. V pondělí jsme vyrazili na celodenní výlet do Lyonu. Cesta vlakem rychle uběhla. Projeli jsme se i lyonským metrem a lanovkou. Průvodkyně nás seznámila s částí Fourvière a starým historickým Lyonem. Po obědě jsme navštívili Muzeum kina a miniatur. Naše návštěva byla provázena velkou pozorností ze strany vedení školy, rodičů i představitelů města.

V úterý jsme byli pozváni na radnici, kde byli přítomni zástupci města a regionálního tisku. Byli jsme poctěni i malým občerstvením. Odpoledne jsme se přesunuli do kláštera v Brou, kde je hrobka významných středověkých osobností, Markéty Habsburské a jejího manžela Filiberta. Průvodce nás seznámil s jejich milostným příběhem, který stát u zrodu této významné kulturní památky. Ve středu ráno nastalo smutné loučení, bylo vidět, že si mnozí přirostli k srdci. Odváželi jsme si krásné zážitky i pozvání na prázdniny nebo lyže. Autobus nás dovezl do města Annency, kde jsme strávili několik hodin. Pak jsme odjeli do Ženevy, odkud odlétalo naše letadlo.

Výměnný pobyt pro studenty francouzštiny představuje ojedinělou akci v celé historii naší školy. Pomohl v poznání kultury, zvyků a kuchyně krásné Francie. Naši žáci navázali pevná přátelství, procvičili se v komunikaci ve francouzštině, pro mladší byla důležitým komunikačním jazykem i angličtina. Pobyt ve francouzských rodinách zlepšil motivaci pro výuku a komunikaci v běžných situacích, jako bonus bylo poznání partnerské školy a regionu Auvergne-Rhône-Alpes. V letošním roce připravuji ve spolupráci s žáky a jejich rodinami druhý ročník výměnného pobytu.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).