nahled

Výměnný pobyt ve Francii

V tomto školním roce se naskytla vynikající příležitost pro studenty francouzštiny. Poprvé v historii školy jsem zorganizovala spolu s paní profesorkou Mirkou Pavlínkovou z Matičního gymnázia výměnný pobyt francouzských žáků z lycea v Bourg en Bresse. Podařilo se získat 12 našich studentů a jejich rodičů, kteří spolufinancovali tuto akci. Několik měsíců jsme zařizovali vše potřebné, připravovali program a náplň osmi dnů, které tady prožili francouzští žáci a jejich učitelé. Celý pobyt dopadl výborně, přálo nám počasí, naši studenti a jejich rodiče perfektně zvládli náročný program. Francouzští učitelé ocenili skvělé přijetí v českých rodinách a označili tento rok za vůbec nejlepší v osmileté historii výměn mezi Ostravou a Bourg en Bresse. Bylo vidět, že si mnozí výborně rozuměli a navázali nová přátelství. Už teď se těšíme na červen, kdy prožijeme druhou část výměnného pobytu – návštěvu Francie a pobyt v rodinách našich nových přátel.


V týdnu od 26. 3. do 2. 4. jsme v rodinách hostili francouzské studenty v rámci výměnného pobytu s gymnáziem Saint Pierre v Bourg en Bresse. Na našem a Matičním gymnáziu měli možnost zažít běžný den studenta a poznat naše školy. Byla jim představena Ostrava prohlídkou Dolních Vítkovic a centra města. Absolvovali také jednodenní výlet do Krakova a Osvětimi. Víkend trávili v hostitelských rodinách. Velká část studentů jim ukázala Prahu, podívali se také do Olomouce nebo vyrazili do Beskyd. Francouzům se zalíbila česká kuchyně i kultura. Během celého týdne jsme se všichni sblížili a jejich odjezd byl velice smutný a už se těšíme, až se v červnu zase uvidíme.

Matěj Sabol a Klára Lindovská, septima


Před půl rokem nás oslovila paní profesorka Štensová s nabídkou na výměnný pobyt ve Francii. S nadšením jsme souhlasili a nemohli jsme se dočkat prvního setkání. V úterý 26. března zaparkoval nedaleko školy autobus s francouzskými studenty. I přes počáteční obavy jsme se spolu dokázali dobře dorozumět a společně jsme navštívili spoustu zajímavých míst. O to více nás mrzelo, že jsme se museli brzy rozloučit. Už teď se nemůžeme dočkat návštěvy Francie.

Kristýna Misiačková a Jan Píža, sexta


Jak řekl jeden z francouzských profesorů: „V dnešní době je velice důležitý osobní kontakt s lidmi z jiných zemí.“ S tímto tvrzením se ztotožňujeme, a jsme rádi za tuto příležitost. Navázali jsme silná přátelská pouta, která, doufejme, ani dálka mezi námi neroztrhne. Už se těšíme, až všichni v červnu poletíme do Francie a znovu se setkáme.

Jana Doležalová, Ondřej Spurný, Markéta Koloničná, Hana Dráždilová, kvinta


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).