nahled

Vlastivědná exkurze do Prahy

Ve středu 21. 9. se třída 8A8 společně s třídním profesorem Lukášem Sloukou a profesorem Vojtěchem Vlčkem vypravila na svůj poslední oficiální vícedenní výlet, a to na tradiční exkurzi do Prahy, kterou každý rok podnikají všechny maturitní třídy. Vyjeli jsme v brzkých ranních hodinách, protože náš program byl doslova nabitý. Nálada byla dobrá, počasí přálo, a tak nám cesta do hlavního města rychle uběhla.

Po ubytování ve velmi příjemně vypadajícím hostelu Elf jsme vyrazili na procházku po pražských památkách s cílem dojít do budovy poslanecké sněmovny, kde jsme měli domluvenou prohlídku. Po cestě jsme mohli obdivovat architektonické skvosty odkazující na českou historii: Staroměstské náměstí, Orloj, Malou Stranu a samozřejmě Karlův most. O odborné výklady a historické popisy těchto míst se jako profesor dějepisu postaral pan Vlček, ale ani třídní profesor pan Slouka se nenechal zahanbit, ukázal, že nepodcenil domácí přípravu a všichni zúčastnění mohou potvrdit, že jeho znalosti o daných místech jsou také na velmi vysoké úrovni.

Cestou k poslanecké sněmovně jsme nevynechali ani Kampu, a když už jsme dorazili na místo, mohli jsme si všichni ve velmi honosně působících prostorách dolní komory parlamentu prohloubit své znalosti o tom, jak funguje naše vláda, jakou roli má každý jednotlivý poslanec či jak probíhá klasické hlasování o nejrůznějších zákonech.

Odpoledne náš průvod došel na Hradčany, abychom o chvíli později s úžasem vzhlíželi k monumentálnímu Chrámu sv. Víta. Posledním zážitkem tohoto dne se pak měl stát výstup na Petřínskou rozhlednu. Cesta na vrchol rozhledny byla dobrovolná, a tak dostaly prostor charaktery každého z nás. Někteří se projevili jako zkušení matadoři a vrchol zdolali bez sebemenšího zaváhání, jiní si zde odbyli své „poprvé“. Třetí skupina ukázala, že ráda sází na jistotu, proto zůstala dole na zemi, ale v rámci kolegiality a dobrých vztahů na ostatní bez ustání mávala. Večerní program už byl individuální, většinou jsme tedy nepohrdli možností strávit ho se svými dlouholetými přáteli a přitom objevovat další taje našeho hlavního města.

Druhý den jsme se po vydatné snídani vypravili do zoo, která byla velmi příjemným a odpočinkovým zpříjemněním celého výletu. Odpoledne jsme obsadili Pražský hrad, ale zlatý hřeb dne měl teprve přijít, večer jsme totiž plánovali vyrazit za kulturou, a to do Divadla Na Fidlovačce. Po důkladné přípravě jsme vyšli „vymódění“ jako správný výkvět národa, naše kroky však nevedly přímo do divadla, ale zastavili jsme se také na vyšehradském hřbitově, kde jsme vzdali hold mnoha významným Čechům, již pro náš národ odvedli obrovskou službu a nyní už zde tiše odpočívají, zatímco jejich díla žijí dál. Poté jsme také zhlédli vyšehradské hradby – další bájné místo z českých pověstí, kde krásné atmosféře nahrávalo zapadající slunce a vůně začínajícího podzimu.

O chvíli později už jsme seděli v divadle a bavili se skvěle obsazenou komedií „Až naprší a uschne“, která se ukázala býti velmi vhodnou volbou pro naši exkurzi, protože všechny přítomné hlavně bavila, a o to na takové akci jde. Večer jsme se po návratu na ubytovnu spontánně sešli a měli jsme možnost zbilancovat všechen dosavadní čas strávený na gymnáziu. Tato chvíle se stala asi nejdojemnější částí celého výletu. 

Poslední den jsme ještě stihli navštívit skvost české kultury – Národní divadlo. Dozvěděli jsme se zde hodně o jeho historii a velmi důkladně si prohlédli jeho nádherně zdobený interiér. Odpoledne už jsme však měli namířeno vlakem zpátky k domovu. Tento náš „poslední“ výlet se velmi vydařil, a jak už to tak u povedených akcí bývá, zdál se nám všem velmi krátký. Proto doufáme, že i když se brzy rozutečeme po všech koutech naší republiky, dokážeme se ještě někdy sejít a podobnou akci si zopakujeme!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).