nahled

Vítěz národního kola v čínštině

Dne 9. května 2024 se v Českých Budějovicích konalo národní kolo 23. ročníku mezinárodní soutěže Chinese Bridge. Akci pořádalo Velvyslanectví Čínské lidové republiky v České republice a organizovala ji Konfuciova třída Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Náš student Damián Štach, kterého pro soutěž vybrala ostravská Konfuciova třída VŠB-TUO, se soutěže úspěšně zúčastnil a v konkurenci dosáhl prvního místa v rámci České republiky, což je ocenění zajišťující postup do mezinárodního kola, které se bude konat v následujících měsících v Číně.

V rámci soutěže museli účastníci prokázat znalost jazyka mluveným projevem v čínštině na zadané téma: „天下一家“, což by se dalo přeložit jako „jeden svět jedna rodina“. Druhou důležitou součástí hodnocení bylo také kulturní vystoupení, tzn. vystoupení nějakým způsobem související s čínskou kulturou a historií. V této části jsem před porotou předvedl celkem tři kulturní disciplíny: kaligrafii, hru na tradiční čínskou flétnu a recitaci.

Celá soutěž, ovšem i příprava na ni, pro mne byly velmi zajímavou a cennou zkušeností, kterou jsem si užil, přestože to místy byla i dřina. Za úspěch jsem rád, ale musím dodat, že bez podpory mé lektorky, paní Wenci Ge, by nebyl možný. Děkuji tedy své paní lektorce, a nejen jí, za podporu nikoliv pouze při studiu a vám všem, studentům i učitelům, přeji hodně štěstí a radosti z nadcházejících probíraných tematických celků. Pokud se někdy budete chtít naučit například svahilsky, prostě to zkuste. Třeba se ani nenadějete a pojedete do Afriky na mezinárodní kolo.

nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).