nahled

Velká literární soutěž už zná své vítěze

Čtyři měsíce tvrdého soupeření, kreativita, důvtip, literární znalosti. To vše rozhodlo o finalistech, kteří se navzdory pověrám v pátek třináctého utkali o vítězství v naší Velké literární soutěži.

Přednost jsme dali starším, takže jako první byli na bitevní pole postaveni studenti 8A8, 8B8 a 6B8. Aby se jejich zápolení nezvrhlo v barbarskou bitvu bez pravidel, bylo rozhodování svěřeno pečlivě zvolené odborné porotě. Kdo bude jejím členem, zůstávalo zahaleno tajemstvím až do poslední chvíle. O to překvapivější pak bylo pro studenty zjištění, že nad jejich výkony bude bdít paní ředitelka Šárka Staníčková, její pravá ruka Monika Sikorová a náš vzácný host Jarek Nohavica. Zdánlivě jednoduchý úkol soudcování se záhy změnil ve velmi tvrdý oříšek.

Studenti totiž podávali nejen skvělé, ale hlavně velmi vyrovnané výkony, takže rozhodovat, kdo byl v daný moment lepší, nebylo vůbec snadné. Laťka byla nasazena vysoko hned prvním úkolem – tvorbou básně na zadaná slova. A přestože sám Jarek Nohavica to okomentoval slovy, že i on chtěl tento úkol zkusit, ale když vybraná slova viděl, vzdal svůj úmysl, studenti porotu naprosto okouzlili. A nejiný výsledek přineslo také zhudebnění libovolné básně, BD kvíz, recitace, během níž se nám dostalo jedinečné příležitosti vyslechnout si thajskou báseň v originálním jazyce, která prostě nemohla dané kolo nevyhrát.

Úkoly šly jeden za druhým, čas běžel a po dvou hodinách soupeření bylo jasno: 3. místo: 6B8, 2. místo: 8B8, 1. místo: 8A8. Předání diplomů, medailí a finančních odměn pro vítězné třídy, několik písniček Jarka Nohavici jako bonus pro studenty za skvělé výkony a studenti vyššího gymnázia mají 1. ročník Velké literární soutěže zdárně za sebou. Na scénu mohou nastoupit ti mladší.

V této kategorii se mezi nejlepší z nejlepších probojovali studenti 2A8, 2B8 a 3A8. A ani zde porota neměla lehký úkol. Ač mnohem mladší, za výkony svých literárně zkušenějších spolužáků nezůstávali vůbec pozadu. Jejich kramářské písně s vlastními texty a doprovodnými obrázky v podání celých tříd pobavily všechny zúčastněné. V BDkvízu nás šokovali svými znalostmi, neb snad až na jednu nezodpovězenou otázku byly jejich odpovědi rychlé a bezchybné. Také recitace básní, která byla podmínkou pro zisk indicií, za nimiž se skrývali hledaní spisovatelé, se chopili s vervou, ač v záplavě básní převažovaly ty o mrtvolách. Zásoba textů, jež byli schopni bez přípravy zarecitovat, však byla nekončící a autory odhalovali hned po prvních indiciích.

Soutěž měla rychlý spád, a ani jsme se nenadáli, dvě hodinky vyhrazené tomuto lítému boji uběhly rychleji než voda a o vítězi bylo rozhodnuto. 1. místo obsadila třída 3A8, 2. místo 2A8 a 3. místo připadlo 2B8.

Závěrečná fanfára pro vítěze, předání cen a čtyři měsíce literárního klání jsou za námi. A přestože vše vrcholilo v pátek třináctého, žádná pověrečná katastrofa se nekonala a každý, kdo přišel fandit, žasnul, jak jsou naši studenti skvělí, a kdo tam nebyl, ten může jen litovat. Příští ročníky to vůbec nebudou mít snadné, trumfnout letošní výkony bude chtít pořádnou dávku tvořivosti a elánu.

A pak že je literatura a četba nudná!!! S našimi studenty ani náhodou!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).