nahled

Vánoční řetěz pro Afriku – velké finále

Ve středu 18. 12. se vstupní prostory gymnázia proměnily v africkou celnici. U vchodu pobíhala africká zvířata a celní úřednice v podobě zebry a promyky nepustily do naší africké tělocvičny nikoho, kdo nezískal orazítkované vízum. A že bylo koho pouštět!

Asi šedesátka žáků a studentů z 11 ostravských mateřských, základních i středních škol se svými kantory, paní náměstkyně hejtmana MS kraje Mgr. Věra Palková, reportéři České televize, TV Polar, Českého rozhlasu, spoluzakladatel společnosti Kola pro Afriku Richard Gazda a jiní. Ti všichni zavítali v tento den na naši školu, abychom společně slavnostně zakončili akci Vánoční řetěz pro Afriku.

A jelikož jsme chtěli být netradiční a za ochotu zapojit se do projektu a podpořit děti v Africe se našim hostům odměnit příjemným dopolednem, pojali jsme vše jak jinak než v africkém duchu.

Na úvod se rozdávaly banánky v čokoládě čerstvě utržené z krabicové palmy, udělovala se víza pro vstup do Afriky s razítky afrických zvířat, luštil se kvíz o Africe. Následně naši studenti sehráli hostům divadelní představení na motivy afrických pohádek a paní náměstkyně s naší paní ředitelkou pak vybíraly nejoriginálnější články řetězu, který po spojení dosáhl úctyhodné délky 200m a takové pestrosti, že naši projektoví matadoři z oktávy B, zapojení do grantu Think Big, následně předali ceny a diplomy nejoriginálnějším tvůrcům řetězu a nejlepším luštitelům kvízu.

Drobné ceny a upomínkové předměty si od nás však odnesly všechny zapojené školy. Vždyť díky nim se podařilo vybrat přes 16 000,- Kč, které budou využity na převoz kol dětem do Gambie. A za to si od nás ocenění a poděkování zaslouží.

Vybranou částku pak od nás převzal spoluzakladatel společnosti Richard Gazda, jehož slova díků a nadšení z akcí, jež s takovým elánem pořádají naši studenti, nebralo konce. Každá akce však svůj konec má, a my jsme končili sladce a opět stylově v africkém duchu. Na památku jsme rozdali spoustu krásných keramických slonů, krokodýlů, hrochů, opic, pštrosů a jiných afrických tvorů vyrobených našimi studenty a balíček se sušeným africkým ovocem.

A náš řetěz? Ten poputuje do Gambie, kde bude rozdělen na dvanáct částí do dvanácti afrických škol. Přesně do tolika škol totiž v lednu dorazí z České republiky zhruba 1200 kol. A vánoční řetěz na africké motivy tak symbolicky spojí školáky v České republice s dětmi v Gambii, kterým jsme ke vzdělání pomohli.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).