nahled

Umělecký počin roku

V posledním červnovém týdnu se na našem gymnáziu uskutečnila akce, která v uměleckém světě nemá obdoby. Studenti sekundy B vyhlásili boj fádnosti své třídy a rozhodli se přetvořit si ji k obrazu svému. Samotnému činu předcházelo dlouhé období dohadování a ladění barevného provedení. Naštěstí nezvítězila černá, a to ani v přijatelnějším pruhování s bílou. Absolutním vítězem se stala žlutá oživená barevnými tečkami. Pro lepší představu byl dokonce vytvořen trojrozměrný model.

Den D tedy mohl nastat. Třicet nadšených malířů se chopilo náčiní a bez bázně a hany, sotva jsem stačila namíchat barvy, se pustili do díla. Nikdo se neflákal, a než bys řekl švec, první nátěr byl na světě. Sluníčko, přilákané žlutou barvou, se o zdi opíralo, co to šlo, takže vše krásně proschlo a druhý den jsme mohli své umělecké veledílo dokončit. Druhou vrstvu žlutého nátěru studenti, už co by profíci, zvládli během chvilky. Všechno bylo zářivě žluté, krásné, nové, až mě přepadla chvilka zaváhání, zda se máme pustit do barevných variací. Byla jsem však přehlasována, umlčena, takže jsem sklopila uši, namíchala modrou, červenou a zelenou barvu a s konstatováním, nechť se děje vůle sekundy B, vyklidila prostor. Následovala totiž fáze nekontrolovatelného cákání.

Všichni se chopili štětců a začali cákat na zdi barevné nedefinovatelné obrazce. Množství barvy a velikost vytvořeného vzoru se odvíjela zcela nepředvídatelně dle vervy máchnutí štětce a odhadnutí prostoru. Některé štětce se samozřejmě zastavily až nárazem o zeď, jiné stydlivě barvu na stěnu jen lehce ukáply. Ale svůj barevný podpis tak mají na stěnách třídy všichni. I já jsem si nakonec svůj cákanec vytvořila a jsem na něj patřičně hrdá. Naši akademičtí malíři či natěrači tak byli ve svém živlu a brzy se barvami skvěly všechny čtyři stěny, podlaha i samotní malíři. Cákací bitvu na konec si totiž nemohli nechat ujít. A kdo neskončil barevný od hlavy až k patě, jako by k sekundě B vůbec nepatřil.

A navíc, malé rozptýlení před zdlouhavým, náročným, nekonečným úklidem nemůže být na škodu. Ale i tuto nezábavnou tečku malování jsme zvládli a výsledek nelze opravdu označit jinak než umělecký počin roku. Všichni abstraktně tvořící malíři by bledli závistí, kdyby do naší třídy zavítali. A co je ze všeho nejlepší? Všechno si sekundáni vytvořili sami. Takže až budete někdo potřebovat oživit nátěrem své nudné domácí zdi, obraťte se na sekundu B.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).