nahled

Turnaj 17. listopadu v odbíjené hochů

V pondělí 14. 11. se výběr chlapců vyššího gymnázia zúčastnil tradičního Turnaje 17. listopadu ve volejbale. O organizaci se postaral osvědčený pořadatel - Gymnázium Dany a Emila Zátopkových společně s gymnáziem Volgogradská. Na turnaji se sešly volejbalové reprezentace ze sedmi ostravských gymnázií, ty byly rozděleny do dvou skupin, jedné tříčlenné a druhé čtyřčlenné, kdy z každé postupovaly dva týmy do semifinále. Nás los poslal do čtyřčlenné skupiny.

V té jsme se nejdříve utkali s Gymnáziem Olgy Havlové, které jsme bez větších problémů porazili 2:0. V dalším utkání nás čekal starý známý soupeř z Hladnova, který turnaj v posledním ročníku ovládl. Letos už však díky odchodům hlavních opor týmu nepůsobil tak nebezpečně. My jsme na začátku do zápasu pustili některé náhradníky a naše nepřesná a nesoustředěná hra způsobila, že si soupeř rychle vypracoval velký náskok, který jsme i přes střídání a zlepšenou hru nedokázali dotáhnout. Druhý set už jsme si naštěstí pohlídali. S Hladnovem jsme tedy remizovali 1:1, na body jsme však vyhráli.

V posledním utkání v základní skupině, kde šlo o postup do další fáze turnaje, jsme narazili na tým Gymnázia Volgogradská. Zde se naplno projevila naše celodenní nemohoucnost. Nedá se říct, že bychom hráli špatně, ale naší hře, kterou dnes provázelo až nezvykle moc vlastních chyb, prostě chyběla šťáva. První set jsme celkem výrazně prohráli, a pokud jsme chtěli zažehnat hrozbu hrozícího vyřazení, druhý jsme museli bezpodmínečně vyhrát. To se povedlo, avšak bylo to opravdu vydřené. S Volgogradskou jsme tedy rovněž remizovali 1:1, na body jsme však prohráli, a to rozhodlo o našem druhém místě ve skupině. V semifinále jsme tedy měli narazit na vítěze druhé skupiny, jímž bylo Gymnázium Dany a Emila Zátopkových.

Gymnázium Dany a Emila Zátopkových nemůže jakožto sportovní gymnázium se zaměřením na volejbal nasazovat do turnaje žádné registrované volejbalisty, i přes to každý rok postaví kvalitní družstvo plné nejrůznějších sportovců, které díky svému originálnímu hernímu stylu, ve kterém můžeme nacházet prvky tenisu, fotbalu, badmintonu, plavání a mnoha dalších jiných sportů a také díky své obětavé hře, dokázalo potrápit nejednoho dobrého soupeře. My jsme však věřili, že nám právě větší „volejbalovost“ pomůže domácí tým porazit.

Do zápasu jsme však nevstoupili dobře, jeho průběh dokonale vystihoval naše celodenní působení na turnaji. Sráželo nás množství chyb v útočné fázi, zkažená podání (v jednu chvíli jsme dokázali zkazit hned 4 za sebou a s tím na úspěch pomýšlet nemůžete) a taky namotivovaný soupeř, který působil živějším dojmem. Na konci 1. setu jsme se sice trochu zmátořili, prohráli jsme ho však smolně 19:20. Do druhého jsme šli již mnohem odhodlanější, soupeř však svou hru dotáhl k dokonalosti a v některých pasážích bylo takřka nemožné k němu dostat míč na zem. K tomu se přidala naše sílící nervozita a frustrace, což už bylo jen stvrzení naší prohry 0:2 a vyřazení z turnaje.

Poté nás ještě čekal zápas o bronz, ve kterém jsme se znova utkali s Gymnáziem Volgogradská. První set jsme v pohřební atmosféře prohráli a vypadalo to na náš rychlý konec. Ve druhém jsme se ale dokázali nahecovat, dostat se do toho správného laufu, kdy jsme si hru konečně užívali a zápas jsme otočili v náš prospěch, což znamenalo konečné třetí místo pro naše mužstvo.

Závěrem je třeba říct, že třetí místo je pěkné umístění, pomýšleli jsme však o něco výš. Jasným cílem bylo postoupit do finále Ostravy, to však měly zajištěny pouze dva nejlepší celky. Cíl se tedy nesplnil, ale celý turnaj se dá hodnotit dobře, určitě nám všem přinesl hodně zkušeností. Ukázalo se, že ani dobrý tým „na papíře“ není zárukou úspěchu. Příští rok se ale již obměněný výběr pokusí navázat na minulé úspěchy a jistě se opět odhodlaně popere o co nejlepší umístění!

Školu reprezentovali: kapitán Tomáš Vojkůvka (4A4), Tony Skřipčák, Michal Vašátko, Vojtěch Neuwirth, Petr Červenka (8A8), Jan Mandrla, Marek Schwalbe (7B8), Jakub Muťka, Miloš Kubáček (7A8), Dalibor Vrtaník, Marek Gaščík (6A8), Wilam Martin (5A8)

Tony Skřipčák

nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).