nahled

Tony Skřipčák - vítěz mezinárodní zahrádkářské soutěže

Tony Skřipčák, žák třídy 4A8 naší školy, je znám dost netradičním koníčkem, a to zahradničením. Ruku na srdce, kdo zná ve svém okolí někoho podobného věku se stejným zájmem? Navíc je ve svém oboru velmi úspěšný – každoročně se probojovává do celostátního finále soutěže Mladý zahrádkář, které probíhá vždy v závěru školního roku. O jeho výsledcích jste se již na školních stránkách mohli dočíst.

Dne 5. října se na Černé louce uskutečnila výstava Život na zahradě spojená už s druhým ročníkem Mezinárodní soutěže dětí v zahradnických dovednostech. Této soutěže se zúčastnil i Tony. A jaké byly jeho dojmy z této soutěže?

"První disciplínou byl test, který se skládal ze 40 otázek ze všech zahrádkářských oborů (musel jsem prokázat znalost planých i kulturních květin a keřů, latinských názvů, znalosti z ovocnářství apod.).
Poté se pokračovalo poznávačkou rostlin a semen, ve které každý mohl získat dalších 40 bodů. Bohužel v této části soutěže nastaly organizační problémy, několik polských soutěžících si totiž během poznávačky napovídalo. Členové odborné komise se proto rozhodli zakročit dosti nešikovným způsobem. Zrušili půlku poznávačky, namísto toho, aby podvodníky diskvalifikovali. Některé účastníky soutěže to naštvalo, a dokonce se rozhodli podat protest.

To už ale neměnilo nic na poslední ze soutěžních disciplín-aranžování, se kterým jsem neměl téměř žádné zkušenosti. Po krátkém proškolení se mohlo začít aranžovat. Dostal jsem aranžovací materiál a květiny, ze kterých jsem měl vytvořit aranžmá na podzimní stůl.

Poté nastala chvíle, na kterou jsem už s napětím čekal - vyhlášení výsledků.
Mé umístění mě zarazilo. Vítěz? I přes konkurenci vítězů národních kol Mladého zahrádkáře?
Skvělý pocit, který navíc ještě umocnilo to, že ceny předával nový hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák."

K vítězství Tonymu samozřejmě blahopřejeme a přejeme mu hodně úspěchů do dalších soutěží!

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).