Tiskárna v atriu

Vážení studenti,

do atria jsme umístili novou barevnou tiskárnu/kopírku, která je určena pouze pro Vás. Můžete na ní kopírovat nebo ji využít jako tiskárnu či skener. Nenajdete u ní mincovník, přihlašujete se čipem z jídelny, ISICem nebo o čip požádejte na vrátnici školy. Čerpáte kredit, který si dobijete na vrátnici.

První kroky

Čipem se přihlaste ke kopírce - přiložte jej na přední stranu pod displej. Pokud to zkoušíte poprvé, čip nebude rozpoznán, je nutné do tiskárny zadat své přihlašovací údaje (stejné jako u školního počítače, jmeno.prijmeni - např. matej.nedela). Buďte při zadávání opatrní, nedovolte ostatním zjistit Vaše heslo. Odhlaste se tlačítkem na kopírce.

Dobijte si kredit. Převeďte peníze na školní účet, platební údaje najdete v Informačním systému v záložce Profil. Při použití okamžité platby se vám kredit navýší během několika minut. Můžete také zajít s čipem na recepci (vrátnici) a vložit peníze hotově. Minimální částku jsme stanovili na 20 Kč.

Když se znovu přihlásíte na kopírku přiložením čipu, na displeji po chvíli uvidíte svůj zůstatek a máte možnost kopírovat, tisknout nebo skenovat.

Kopírování

Po přihlášení vyberte možnost Kopie. Předlohu můžete položit na osvitovou desku, ale také do podavače. V nastavení můžete vybrat jednostranné/oboustranné kopírování (cena 2 Kč, resp. 2,50 Kč). Můžete kopírovat i barevně, volbu najdete na hlavní obrazovce (cena jedné strany je 4,50 Kč, oboustranná kopie stojí 7,50 Kč). V zásobníku je také papír formátu A3 (ceny jsou oproti A4 dvojnásobné).

Tisk

Tisk můžete odeslat z libovolného počítače v PC učebnách, tiskárna (StudentiTisk) je tam nainstalovaná. Učebna pro Vás bude o přestávkách přístupná. Před tiskem si můžete nastavit jednostranný/oboustranný/barevný tisk. Cena je stejná jako u kopírování.

Tiskárnu si můžete také nainstalovat do svých notebooků. Přidejte novou tiskárnu podle názvu, zadejte \\10.0.10.3\StudentiTisk - vyplňte své přihlašovací údaje podobně jako k počítači v učebně, před uživatelské jméno však musíte přidat naši doménu ghrab (jméno tedy bude vypadat např. takto: GHRAB\matej.nedela). Podle těchto údajů pak systém pozná, kdo tiskne. Při instalaci i tisku musíte být připojeni ke školní wifi síti. Pokud máte MacOS, Martin Šmatera pro vás připravil podrobnější návod.

Odeslaná úloha se uloží ve frontě a čeká na Vás na tiskárně. Po přiložení čipu k tiskárně vyberete možnost SafeQ Print, čekající úlohy a tu úlohu, kterou chcete tisknout. Velkým modrým tlačítkem spustíte tisk. Rychlejší možností je před přiložením čipu vybrat na displeji možnost "Print all", pak teprve přiložit čip - systém vytiskne všechny úlohy, které jste odeslali.

Tisknout můžete také z flešky. Slot najdete na pravém boku displeje. Po připojení se objeví na displeji malá ikonka připojeného zařízení, ťukněte na ni, zvolte tisk a vyberte příslušný soubor (formát PDF - pokud potřebujete soubor z Wordu, exportujte jej do PDF).

Skenování je zdarma

Přihlásíte se čipem, zvolíte možnost SafeQ Scan - v nabídce jsou dva formáty PDF a JPEG (obrázek). Ve výchozím nastavení je zvoleno jednostranné skenování, máte však možnost to změnit. Po naskenování je vám soubor zaslán na váš školní Gmail. Je možné skenovat i na flešku, připojte ji, ťukněte na malou ikonu připojeného zařízení a vyberte skenování.

Pokud si nebudete vědět rady, zastavte se za námi v kabinetě 208.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).