nahled

Sněhuláci pro Afriku – celorepubliková akce Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka

Již šestým rokem Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, organizuje jedinečnou celorepublikovou charitativní akci s názvem Sněhuláci pro Afriku. Jejím cílem je spojit školy, organizace, instituce, ale i rodiny a jednotlivce napříč republikou, aby nejlépe v jeden den (není však podmínkou) postavili sněhuláky za dobrovolný příspěvek. Akce tak má několik cílů.

Dobrovolný příspěvek putuje společnosti Kola pro Afriku. Ta za něj uskutečňuje převoz kol dětem do Gambie, aby se snáz dostaly do školy. Vzdálenost, která tamější děti od školy dělí, je mnohdy nepřekonatelným problémem, který jim uzavírá možnost vzdělání. Kola jsou tedy řešením.

Dalším z cílů je dostat děti ven, využít jejich fantazie, proto se každoročně mění téma sněhuláků (africký sněhulák, typicky český sněhulák, sci-fi sněhulák…), přimět je k tvořivé aktivitě, ke spolupráci. A protože se akce spolu s dětmi účastní i kantoři, překonáváme na chvíli onu pomyslnou bariéru. Děti se také učí nebýt lhostejnými, seznamují se s životem dětí v Africe, učí se empatii a ochotě pomoci. Za šest let existence projektu se nám podařilo takto získat už přes 1 200 000 Kč, do Gambie jsme tak poslali cca 8 000 kol, což znamená možnost vzdělání pro stejný počet dětí. Každoročně se zapojuje zhruba 300 škol napříč republikou a chybět samozřejmě nesmí ani naše organizátorské Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka.

Letos jsme využili aktuální sněhové nadílky a do sněhulákování se vrhli v pátek 9. února. Dodatečně jsme tak netradičně oslavili konec prvního pololetí. Zapojila se celá škola, primáni i maturanti, dokonce i naši hostující studenti z projektu Erasmus. Školní hřiště se tak během chvilky proměnilo v sochařský salón, ale i v nelítostné bojiště, neb pořádná koulovačka nesměla chybět. Radost z akce neměli jen žáci, kteří se do stavění sněhuláků mohli výjimečně pustit místo matematiky, češtiny, chemie či jiných předmětů, ale také školní pes Angye. Ta byla u vytržení a zapojila se do nejedné koulovačky.

A protože moderní děti už pojetí sněhuláka vnímají zcela jinak než naše starší generace, klasické mrkve a uhlíky byste hledali marně. Inspirací byly hamburgery, Hvězdné války, Teorie velkého třesku a jiné. Co ale zůstává i u našich moderních dětí stejné, je dobré srdce. Všichni rádi přispěli na podporu vzdělání jiných a celkově se nám podařilo vybrat částku 7737 Kč, kterou posíláme společnosti Kola pro Afriku. A naše výtvory? Kam se na nás hrabou ledové sochy na Pustevnách. Všechna naše sněhová mistrovská díla můžete vidět na školním fb, kde od 13. 2. – 28. 2. probíhá hlasování o nejoriginálnější kousky, a to jak takzvaně „normální“, tak sci-fi. Zapojit se může každý. Vítězové budou následně odměněni netradičními cenami.

A mně nezbývá než poděkovat všem, kdo se do akce zapojili. Díky za vaši fantazii, tvořivost a štědrou částku, kterou jste darovali. Takže zase příští rok!

Soutěžní album na Facebooku!
nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).