nahled

Sněhuláci pro Afriku 2017 aneb Naši studenti coby umělečtí sochaři

Přestože letošní zima přála spíš smogu a holomrazům než sněhové nadílce, takže jsem se pomalu vzdávala představy, že bychom si pololetní vysvědčení mohli zpestřit naší tradiční sněhulákovskou akcí, příroda nám nakonec ukázala svou bílou tvář. V noci z prvního na druhého února zaplavila Ostravu štědrá sněhová nadílka, a tak pokyn pro čtvrteční den zněl jasně: Do školy s čepicemi, rukavicemi, rekvizitami na sněhuláky a nějakými drobnými na podporu projektu.

V půl dvanácté pak zaplavily školní hřiště desítky studentů všech ročníků. Sněhu bylo tolik, že se o něj bojovat nemuselo, přesto se strhla velká koulovačka. A pak už začali pod rukama studentů růst sněhuláci nejrůznějších velikostí, tvarů, barev. A zapojili se i kantoři. Samozřejmě ctíce Učitele národů nemohli v rámci školy hrou jinak než vytvořit právě J. A. Komenského. Jak užitečná může být zaprášená odložená busta!

A přestože jsme si chvíli pyšně mysleli, že Komenského nikdo netrumfne, stačila chvilka a byli jsme vyvedeni z omylu. Na hřišti se zjevil nosorožec, lvice, křehká víla i typický gaučák u televize. Nechyběl ani motiv z Velikonočních ostrovů, tank, orosený půllitr Radegastu, hokejový fanda, čarodějnice s kotlíkem s lidskými hlavičkami, záchodová mísa a mnoho a mnoho dalších nádherných výtvorů. A kdo si myslí, že stavění sněhuláka je jen pro malé děti, toho by naši studenti vyvedli z omylu. Stavěli všichni od primy až po čtvrté ročníky. A maturanti se loučili opravdu stylově – svým výtvorem Maturant 2017.

Po dvou hodinách se školní hřiště změnilo v sochařskou výstavní síň a umělecký fotograf M. Kotek vše pečlivě zdokumentoval, aby naše sněhová krása neměla jepičí život. Aktuálně jsou všechny naše výtvory vystaveny v galerii zvané fb, kde je možno až do 28. 2. hlasovat o toho nejoriginálnějšího a nejvíc českého sněhuláka. Tvůrci výherních kousků od nás dostanou zajímavé ceny.

A protože nešlo jen o hru, ale také o pomoc, nemohu nepoděkovat všem studentům a kolegům za částku, kterou jsme byli ochotni dát dohromady na pomoc dětem v Africe ke vzdělání. Celkem jsme nasbírali neuvěřitelných 7 350 Kč. Akci organizujeme již pátým rokem a s každým dalším si říkám, jestli se studentům ještě bude chtít sněhulákovat, jestli má smysl akci znovu rozjíždět. A po skončení každého ročníku cítím obrovský vděk a hrdost, že máme na škole žáky a kolegy, kteří se umí nadchnout, nejsou lhostejní a jsou ochotni bavit se i pomáhat. Poděkování patří i Zuzce a Tomovi ze 7B8 za pomoc s organizací, ze všeho nejvíc ale vám všem, kteří jste se zapojili a přispěli. Děkuji!!!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).