nahled

Sněhuláci pro Afriku 2015 aneb Barvy a tvary, jaké svět neviděl

Ve středu 28. 1. 2015 se školní hřiště Gymnázia, Ostrava-Hrabůvka, proměnilo v sněhulákovskou arénu. Naše škola, coby organizátor celorepublikové akce Sněhuláci pro Afriku, totiž využila sněhové nadílky, na dny 27. – 29. ledna vyhlásila centrální termín výroby sněhuláků po celé republice a ve středu v půl dvanácté se sama dala do díla. A přestože do akce je zapojeno přes 330 škol, myslím si, že svým pojetím akce, zápalem a nápady studentů, zapojením spousty kantorů a částkou, kterou naši studenti neváhali na pomoc dětem v Africe při jejich cestě za vzděláním přispět, nás hned tak nějaká škola netrumfne.

Do akce se totiž zapojili téměř všichni studenti gymnázia, vytvořili skupinky a pak už sněhu z povrchu hřiště rychle ubývalo a měnil se v bizarní tvary. Pod rukama studentů tak brzy vyrostla stonožka se spoustou ponožek, kulturista, jehož stavby těla by jistě chtěl mnohý tělocvikář dosáhnout na našich studentech, král s královnou až do nebe sahající, jejichž stavba mnohdy připomínala kaskadérský kousek. Nechyběl ani nádherně umělecky ztvárněný ležící kůň. Prostorově rozměrná naopak byla Halina Pawlovská, která té skutečné jako by z oka vypadla. Červenou barvou si pak studenti dopomohli i k drastičtějším scénám, jako je například ukousnutá ruka, sněhulák probodnutý mečem či chirurgická operace. Afriku pak připomínala třeba žirafa. Ze zvířecí říše nechyběl ani šnek provedený kabinetem IVT. Řada sněhuláků se promenádovala v plavkách, sombrerech či jiných slušivých kloboucích, čepičkách, parukách, dokonce i kokosových ořeších.

A přestože jsem si vždy myslela, že má fantazie je velká, na pojmenování některých sněhových modelů si opravdu netroufnu. Třeba taková oranžová konstrukce studentů prvního ročníku či výtvor velké koule studentů mé třídy (u níž mě napadá jediný cíl – že mě jí chtěli zavalit) zůstávají za hranicí mé fantazie.

Co je však důležité? Že si akci všichni užili, nechyběla pořádná koulovačka snad všech proti všem, ušetřeni nezůstali ani kantoři. Někteří z kolegů se do sněhových radovánek ponořili snad víc než děti, takže nechybělo ani zákeřné shazování a zahrabávání do sněhu všech učitelů, kteří se na hřišti objevili. Respekt šel stranou a sněhové „pohlazení“ se nevyhnulo ani paní ředitelce. Všichni však brali akci s humorem, jak se sluší a patří, nehleděli na promočené kalhoty, zkřehlé ruce a červené nosy a sněhulákovali o sto šest. Nad tím, jak si akci dokážeme užít, žasli i reportéři České televize, kteří naši akci zdokumentovali a odvysílali ve večerních Událostech v regionech.

Události v regionech - http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/415231100030128-udalosti-v-regionech/obsah/377387-snehulaci-pomuzou-africkym-detem

A závěr celé akce? Hřiště plné sněhuláků, nad jejichž tvary, barvami a velikostí jistě nevěřícně kroutí hlavami všichni kolemjdoucí, radost z akce a přibližně 5 500Kč, které se nám podařilo touto akcí získat na převoz kol dětem do Gambie. Velký dík za to všem, kdo se do akce zapojili, nešetřili nápady, energií a chutí do stavby sněhuláků a neváhali přispět nějakou tou korunou. Velké poděkování patří také mým kolegům, kteří v sobě našli, někdo více, někdo méně, kus toho dítěte a pustili se do koulování a sněhulákování taky. Poděkování patří také naší skvělé paní ředitelce za to, že to všechno povolila, a zástupci ředitelky, že přimhouřil oko nad posledními hodinami. A díky také mým studentům z kvinty, kteří mi pomohli z organizací. Mám velkou radost, že se akci podařilo takhle krásně uskutečnit i se sněhovou nadílkou a že jsme se opravdu originálními výtvory zařadili mezi více než tři sta škol v republice, které se umí bavit i pomáhat. Teď už mé zvědavosti jen nedá spát, který sněhulák získá nejvíc označení To se mi líbí na fb našeho gymnázia a bude naši školu reprezentovat v celorepublikovém hlasování o ten nejoriginálnější výtvor. Hlasovat mohou naši studenti, ale nejen ti, do 22. února.

Soutěžní album na FB Gymnázia - https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1039234762756951.1073741883.339727389374362&type=1

Následně vyhodnotíme nejlepší školní výtvory, odměníme cenami a nominujeme model postupující do finále. Vše podstatné zaznělo a mně nezbývá nic jiného než ještě jednou poděkovat všem, kdo do akce šli. Velmi si vážím živého, tvůrčího ducha našich studentů a toho, že nejsou lhostejní, umí se nadchnout a že díky nim naše gymnázium není jen místem, kde se vzdělává, ale i místem, kde to prostě žije.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).