nahled

SMESH jede reprezentovat Českou republiku do Bělehradu!

Nestihli pořádně oslavit ani první vítězství a už vyhrávají znovu. Firma SMESH, nejlepší JA firma roku 2018, si vybojovala postup na evropské finále a chystá se reprezentovat Českou republiku v Bělehradu.

Studentské firmy na Gymnáziu v Ostravě-Hrabůvce tradičně vznikají již mnoho let. V rámci projektu neziskové organizace JA Czech, kterou do Československa přivedl v roce 1992 Tomáš Baťa, si studenti 3. ročníků zakládají studentské společnosti, aby získali povědomí o fungování firmy i praktické zkušenosti z oblasti marketingu a managementu. Letošní dvacítka mladých podnikatelů si říká SMESH. Společně přišli s nápadem vyrobit funkční vak určený pro komfortnější a hygieničtější přenos a provonění použitého prádla. Produkt s jedinečným designem pojmenovali Smeshbag. “Vak je vyroben z černé šusťákoviny nepropouštějící nepříjemný zápach a vlhkost. Na rozdíl od igelitových tašek se ve Smeshbagu oblečení nezapaří a zároveň má díky velice pevnému materiálu dlouhodobou životnost, čímž nezatěžuje životní prostředí. Je ideální pro všechny sportovce nebo náruživé cestovatele,” dodává výrobní ředitel firmy Ondřej Staníček. Studenti si uvědomují, jak to u moderních firem bývá, svou společenskou odpovědnost, a proto se rozhodli výrobu vaků uskutečnit v místní chráněné dílně a zaměstnat tak kolem dvaceti lidí postižených lehkou mentální retardací.

Studentská firma SMESH v tomto roce sbírala jeden úspěch za druhým. Firmě se podařilo tento rok uspět na HitHitu a vybrat téměř 75 000 korun. Kromě vítězství v superfinále soutěže JA STUDENTSKÁ FIRMA ROKU 2018 získala také první místo na stejnojmenném soutěžním veletrhu, který se uskutečnil v dubnu v pražské Galerii Harfa za účasti 40 studentských týmů. Jako odměnu získal prezentační tým SMESH 4 000 euro a vybojoval si postup do prestižního evropského finále JA Company Of The Year Competition, které se uskuteční 16. - 19. července 2018 v srbském Bělehradu a na kterém budou reprezentovat Českou republiku.

Tímto úspěchy SMESH nekončí! Rozhodli se přihlásit do Social Impact Award. Tuto soutěž organizuje Impact Hub a jejím cílem je pomoci firmám, jejichž práce má na společnost sociální dopad. Firma SMESH byla vybrána mezi 10 nejlepších firem, postupuje do dalšího kola a získala poukaz v hodnotě 160 000 korun zahrnující například profesionální workshopy.

„Jsem na naše studenty moc pyšná. Od začátku byli nadšení a motivovaní vyhrát. Jejich produkt - inovovaný vak, který má za úkol zkvalitnit úroveň cestování, je dobře vymyšlený a má smysl. Skutečnost, že právě naše škola je v této soutěži mnoho let na stupních vítězů si vysvětluji tím, že jsme skvělý tým. Po celou dobu mi pomáhá konzultantka Vendula Margaretis Rechová, která má se soutěží sama velkou zkušenost, a to přímo jako naše první reprezentantka v evropském finále v Berlíně v roce 2007. Ačkoliv se může zdát, že je nespravedlivé, že zvítězí jen naše škola, všichni máme stejné šance,“ prozradila pedagožka Taťana Szlaurová z Gymnázia Ostrava-Hrabůvka. Čeká je těžká práce, ale tito mladí lidé se toho nebojí.

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).