nahled

S Mladými demokraty v Bruselu

Dne 8. 3. 2024 jsem vyrazil na soutěž, kterou mi doporučila paní učitelka základů společenských věd Mgr. Dana Nechvátalová. Jednalo se o simulaci Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje, již pořádali Mladí demokraté, což je spolek sdružující mladé lidi se zájmem o veřejné dění. Jako jeden z 10 nejlepších řečníků jsem dostal možnost zúčastnit se 4denního zájezdu do Bruselu, Lucemburku a Gentu s cílem navštívit sídla institucí Evropské unie. Konal se 17. až 21. března.

Každý poslanec Evropského parlamentu má možnost pozvat si za rok až 100 lidí na exkurzi s tím, že náklady na dopravu, stravu a ubytování hradí Evropský parlament. Tento zájezd byl pořádán ve spolupráci s europoslancem za Pirátskou stranu Marcelem Kolajou.

První, asi 2hodinovou zastávkou byl Gent. Místní malebné kanály mi připomínaly Amsterdam. Následoval přesun do Bruselu, kde jsme se ve volném čase mohli kochat krásami města dle libosti. Nádherný byl výhled na město od Justičního paláce či samotná moderní zástavba města, kterou mám osobně velmi rád.

Hlavním bodem programu byla společná návštěva Evropské čtvrti, kde jsme absolvovali 2 přednášky. Pan Kolaja hovořil na téma „Moje práce v Evropském parlamentu“ a následně se nám naskytla možnost s ním diskutovat. Jedna ze zaměstnankyň parlamentu nám poté podrobně vysvětlila, jak EU funguje, a umožnila nám vstup do zasedací místnosti.

Poslední den patřil návštěvě Lucemburku, kde jsem si prošel historické centrum a Evropskou čtvrť, jelikož i v Lucemburku sídlí instituce EU, kupříkladu sekretariát Evropského parlamentu. Dechberoucí byla i katedrála Notre-Dame, kde je pohřben Jan Lucemburský. Velmi mě zaujalo, že tramvaje zde byly v některých úsecích napájeny indukcí přímo z kolejí nebo samotné město, které bylo čisté, moderní a udržované. Možná to ani není překvapující, Lucembursko je nejbohatším státem Evropské unie. Nebyl jsem jediný, komu se Lucemburk ze všech navštívených míst líbil nejvíce.

Tímto článkem bych chtěl poskytnout inspiraci všem mladým lidem, aby se zúčastnili podobné soutěže. Třeba se jim také naskytne možnost vycestovat zdarma do zahraničí. Jedná se o skvělou příležitost, proto neváhejte!

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).