První kolo Velké soutěže (nejen) o literatuře

Říjen konečně předal vládu listopadu -
a s ním konec nudy, šedi a dnů bez nápadu.
Dnes velké přestávky zvonění
odstartovalo literární běsnění.
A jak už název Velká (nejen) literární soutěž prozrazuje,
Literatura nám nezůstala sama a s jinými předměty se zasnubuje.
A první, s kým chce zkusit zasnoubení,
je pan Zeměpis, neb nad geografické znalosti v manželství prý není.
A tak propuká velká sláva,
v listopadu se Literatura za Zeměpis vdává.
A všichni ti, kdož do soutěže jsou zapsaní,
na tu velkolepou veselku jsou pozvaní.

A po té trošce mých neumělých veršů, pár strohých nepoetických informací. Po úspěšném loňském prvním ročníku Velké literární soutěže se nám s příchodem listopadu rozjíždí ročník druhý. Abychom nebyli nudní, nenápadití a trapně se neopakovali, rozhodli jsme se využít toho, že naše milovaná Literatura (velké písmeno je zde vyjádřením úcty) nám od loňského roku trochu povyrostla a naše láska k ní se zmnohonásobila, a tak ji už nechceme nechat osamocenou a hledáme jí vhodného ženicha.

První volba padla na Zeměpis. Listopadové úkoly tedy budou kombinovat literaturu s tímto předmětem. Studenti vyššího gymnázia získají indicie, které je mají navést na nejrůznější země světa, a ty pak mají propojit s literárními díly, která se v daných zemích odehrávají. Úkol je to nelehký, neb indicie jsou pěkně zapeklité a země víc než rozmanité, ale naši soutěžící si s tím určitě poradí.

Studenty nižšího gymnázia zavedeme do zemí fiktivních. Soutěžící od nás získají fiktivní mapu zemí a měst, kterou mají vyplnit smyšlenými zeměmi a městy objevujícími se v různých literárních dílech. Domalovat ji pak mají vhodnými ilustracemi. Opět nelehké zadání, neb mapa je veliká a zemí a měst je na ní zakreslená spousta, ale opět sázíme na sečtělost a tvůrčí nadání našich studentů.

Druhý úkol pak je pro obě skupiny stejný – a to najít jakékoli básně, v nichž jejich autoři cestují různými zeměmi, z těch vybrat pár veršů a spojit je do celku. Navíc studenti nemají jen slepě kopírovat, stříhat a slepovat básně, ale mají do nich vložit i svou třídu. Musí tedy zapojit vlastního tvůrčího ducha a básně částečně upravit tak, aby to byla jejich třída, kdo místo původních autorů bude v básni proplouvat světem. Vítězí ty nejlepší, nejoriginálnější, nejpůvabnější výtvory. Lhůta pro splnění těchto úkolů je do konce listopadu a my se už teď těšíme, jakými znalostmi a vlastními výtvory nás studenti překvapí.

A pak taky budeme s napětím sledovat, zda Literatuře její zasnoubení se Zeměpisem vydrží, nebo jí budeme v prosinci hledat nového partnera. V zástupu jich čeká ještě pěkná řádka, ale kdo je druhý v pořadí, nebudeme zatím prozrazovat. Vždyť spojení Literatury a Zeměpisu bylo právě odstartováno.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).