nahled

Projekt „Staň se diplomatem“

Dne 31. 10. 2017 jsme se jako pětice studentů-diplomatů plných očekávání vydali s paní profesorkou Szlaurovou na Krajský úřad MSK, kde jsme se zúčastnili projektu „Staň se diplomatem“, který je určen pro žáky osmých a devátých tříd základních škol a odpovídajících tříd víceletých gymnázií. Studenti z celého Moravskoslezského kraje se vcítili do rolí diplomatů a simulovali jednání Rady bezpečnosti OSN, které se týkalo současného problému – války v Sýrii.

Žáci našeho gymnázia hájili zájmy Venezuely a Turecka. Samotný program byl více než zajímavý. V první polovině dne probíhaly různé přednášky ohledně tématu a seznámení se s fungováním samotné Rady bezpečnosti OSN. Rozděleni do skupin jsme se odebrali do různých místností, kde mohla začít simulace. Účelem celé této simulace bylo sepsat rezoluci, která by odpovídala kritériím všech stran a zajistila co nejrychlejší mír. Radili jsme se dlouho a intenzivně, čas se však krátil, a my jsme tak museli ukončit jednání. Naší skupince se bohužel rezoluci sepsat nepovedlo, avšak dalším dvěma skupinkám ano. Přišlo na řadu i vyhlašování, kdy se čtyři z pěti našich studentů umístili na druhých a třetích místech.

Pro všechny to byl příjemně strávený den plný nových zkušeností. Dozvěděli jsme se více o fungování mezinárodních vztahů a mezinárodních organizací, rovněž jsme si mohli zlepšit své dovednosti, co se týče argumentace, kritického myšlení či vystupování na veřejnosti.

Účastníci akce: Magdaléna Loskotová, Vít Kuldan (4A8), Barbora Vašíčková, Eliška Mecová a Klára Spáčilová (4B8).

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).