nahled

Projekt Krokus

Naše gymnázium se podruhé připojilo k projektu Krokus, který je určen pro mladé lidi od 11–18 let. Každoročně se do něj zapojují školy na celém světě. Irská organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) školám poskytne cibulky žlutých krokusů, které žáci na podzim zasadí. Cibulky na jaře žlutě vykvetou. Symbolizují 1,5 milionu židovských dětí a tisíce ostatních dětí, které byly během holocaustu zavražděny. Žlutá barva vychází z barvy Davidovy hvězdy, kterou Židé museli nosit během nacistické vlády. Cibulky by měly vykvést na přelomu ledna a února, tedy kolem 27. ledna, kdy si připomínáme Den obětí holocaustu.

Protože je nejvyšší čas krokusy zasadit, proměnili se žáci 3B8 ve snaživé zahradníky. Rozhodli jsme se, že krokusy umístíme do atria školy, aby si památku obětí připomněli naši žáci. Snažili jsme se krokusům vytvořit ideální podmínky, vylepšili jsme půdu zahradnickým substrátem a pořádně zavlažili. Někteří amatérští zahradníci sadili cibulky naopak, kořínky nahoru. Toto nebezpečí jsme zažehnali a včas otočili cibulky správně. O projektu povedeme deník. Zaznamenali jsme teplotu a počasí v den D. O cibulky máme pečovat, pokud bude během zimy nedostatek vláhy, budeme je zalévat a pak s napětím očekávat příchod jara. V hodinách dějepisu jsme už probrali, proč krokusy sázíme. Seznámíme se s holocaustem z hlediska historie, s Norimberskými zákony i s pronásledováním Židů ve všech okupovaných zemí Evropy. Naše snažení bude nad rámec dějepisu. Využijeme propagační materiály, vytvoříme ve školní knihovně malou knihovničku o holocaustu. Pokusíme se navázat spolupráci s Online krokus klubem a tím procvičit angličtinu a možná získat i nové přátele.

Jeden pozoruhodný kousek se nám už podařil. Pozvali jsme Českou televizi v Ostravě, aby přijeli natočit reportáž, která se vysílala 20. 10. 2015 v 18 hod. na regionálním zpravodajství. Mohli jsme posoudit, že naši terciáni jsou nejen zdatní zahradníci, ale i budoucí mediální hvězdy.

Všichni se těšíme, že na jaře budeme obdivovat rozkvetlé krokusy, které nám připomenou všechny zavražděné děti i to, že jejich dnešní vrstevníci jsou ochotni k uctění památky zasadit žluté cibulky krokusů a pečovat o ně.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10122978233-udalosti-v-regionech-ostrava/415231100031020-udalosti-v-regionech/obsah/430329-studenti-sazeji-krokusy-a-pripominaji-obeti-holocaustu

Nedávno jsme se třídou poslední hodinu sázeli žluté krokusy, jako památku za zavražděné židovské děti za 2. světové války. Bylo to docela zajímavé, dávali jsme do hlíny cibulky, a přijela dokonce i Česká televize. Líbilo se mi to, jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit.

Iva Buchtová, 3B8


Paní profesorka Štensová nám na 20. 10. 2015 vymyslela skvělou aktivitu. Nechala poslat cibulky krokusů a my jako třída jsme je sadili na školním dvoru. Ale proč bychom se jen tak rozhodli sadit nějaké kytky? To proto, že si tímto připomínáme oběti holokaustu. Myslím, že celá akce byla výbornou změnou oproti normálnímu učení a dobrým osvěžením učiva jiným způsobem.

Michaela Niké Vopalecká, 3B8


nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).