nahled

Poslední měřící víkend

logolink2.jpg

Od pátku 10. do neděle 12. května 2013 se uskutečnil poslední měřící víkend v rámci projektu Dvakrát měř a jednou řeš, a to na Morávce. Páteční dopolední hodiny jsme věnovali exkurzi do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic, která se může pochlubit interaktivními exponáty. Nás, zvídavé studenty, nejvíce zaujaly obráběcí stroje nebo letecký simulátor. Po pauze na oběd jsme se všichni sešli a nasedli do autobusu, který nás zavezl na druhou exkurzi tohoto dne, do pivovaru Radegast v Nošovicích. Jakmile jsme vyfasovali reflexní vesty, ujal se nás průvodce a s nadšením nás provázel po areálu pivovaru. Nahlédli jsme do varny, ležáckého sklepa a na plnící linku, která však nebyla v provozu. Abychom nebyli smutní, průvodce nám plnící proces pustil na videu. Kolem šesté hodiny jsme dojeli k Autoclubu Morávka, kde jsme byli ubytovaní a ještě toho večera se seznámili s principem fungování GPS navigace, se kterou se měla příštího dne hrát hra.

Sobotní ráno však neskýtalo optimistické vyhlídky, co se počasí týkalo. Obloha byla neúprosně zatažena a od brzkého rána mrholilo. To nám však nezabránilo, abychom vyrazili na výlet k chatě Kotař. Uprostřed největšího kopce se počasí rapidně zhoršilo a nálada klesla na bod mrazu. Jakmile se vynořil cíl naší cesty, byla většina studentů tak mokrá, že nevyužila místního občerstvení, a přímo zamířila zpátky do hotelu, který skýtal teplo a sucho. Plány k GPS hře vzhledem k počasí padly, profesoři pro nás však přichystali sedm stanovišť rozmístěných po hotelu, na kterých se pracovalo s nejrůznějšími čidly. Tým, který na nich získal nejvíce bodů, vyhrál. K večeru se odvážní mohli uchýlit do bazénu. Většina však volila teplo a sucho hotelového pokoje.

V neděli jsme si uvědomili, jak čas rychle utekl a my musíme znovu zabalit kufry. Než jsme však nastoupili do autobusu, seznámili jsme své spolužáky o výsledcích měření, které jsme v průběhu víkendu prováděli. Měřilo se např. zrychlení na houpačce, koncentrace oxidu uhličitého v zavřené místnosti, pH vody z různých zdrojů (slaná voda v bazénu, voda z květináče či kaluže) nebo převýšení trasy ze sobotního výletu. Profesoři předali ceny za nejlepší měření a museli jsme se opět navrátit zpátky domů.


fotky na facebooku

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).