ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Poslední měřící víkend

10. - 12. 05. 2013
 Megi Chlebounová,
02. 06. 2013

logolink

Od pátku 10. do neděle 12. května 2013 se uskutečnil poslední měřící víkend v rámci projektu Dvakrát měř a jednou řeš, a to na Morávce. Páteční dopolední hodiny jsme věnovali exkurzi do Světa techniky v Dolní oblasti Vítkovic, která se může pochlubit interaktivními exponáty. Nás, zvídavé studenty, nejvíce zaujaly obráběcí stroje nebo letecký simulátor. Po pauze na oběd jsme se všichni sešli a nasedli do autobusu, který nás zavezl na druhou exkurzi tohoto dne, do pivovaru Radegast v Nošovicích. Jakmile jsme vyfasovali reflexní vesty, ujal se nás průvodce a s nadšením nás provázel po areálu pivovaru. Nahlédli jsme do varny, ležáckého sklepa a na plnící linku, která však nebyla v provozu. Abychom nebyli smutní, průvodce nám plnící proces pustil na videu. Kolem šesté hodiny jsme dojeli k Autoclubu Morávka, kde jsme byli ubytovaní a ještě toho večera se seznámili s principem fungování GPS navigace, se kterou se měla příštího dne hrát hra.

Sobotní ráno však neskýtalo optimistické vyhlídky, co se počasí týkalo. Obloha byla neúprosně zatažena a od brzkého rána mrholilo. To nám však nezabránilo, abychom vyrazili na výlet k chatě Kotař. Uprostřed největšího kopce se počasí rapidně zhoršilo a nálada klesla na bod mrazu. Jakmile se vynořil cíl naší cesty, byla většina studentů tak mokrá, že nevyužila místního občerstvení, a přímo zamířila zpátky do hotelu, který skýtal teplo a sucho. Plány k GPS hře vzhledem k počasí padly, profesoři pro nás však přichystali sedm stanovišť rozmístěných po hotelu, na kterých se pracovalo s nejrůznějšími čidly. Tým, který na nich získal nejvíce bodů, vyhrál. K večeru se odvážní mohli uchýlit do bazénu. Většina však volila teplo a sucho hotelového pokoje.

V neděli jsme si uvědomili, jak čas rychle utekl a my musíme znovu zabalit kufry. Než jsme však nastoupili do autobusu, seznámili jsme své spolužáky o výsledcích měření, které jsme v průběhu víkendu prováděli. Měřilo se např. zrychlení na houpačce, koncentrace oxidu uhličitého v zavřené místnosti, pH vody z různých zdrojů (slaná voda v bazénu, voda z květináče či kaluže) nebo převýšení trasy ze sobotního výletu. Profesoři předali ceny za nejlepší měření a museli jsme se opět navrátit zpátky domů.


fotky na facebooku