ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Pohár středních škol Moravskoslezského kraje ve veslování na trenažéru

29. 01. 2013
 Robert Hegedüs,
10. 02. 2013

Ke konci roku 2012 se mi do rukou dostala pozvánka na sportovní akci, která tady zřejmě nemá obdoby - veslování na trenažéru. Pro mě osobně super akce, která "za nás" nebyla. Ale pro současné středoškoláky? A v Ostravě? ... Po počátečních rozpacích a otázkách typu "Kde vzít vhodné reprezentanty?" a zda je vůbec hledat, se mi podařilo získat prověřené sportovce z jiných odvětví. Většinou byli dost překvapeni, ale s úsměvem souhlasili.  

V úterý před pololetními prázdninami jsem se tedy spolu s 8 studenty (4 dívky a 4 hoši) vydal na soutěž, která probíhala ve sportovní hale na Plzeňské. Ihned po příchodu nás překvapilo hemžení. Nikdo z nás neočekával, že by na startu bylo takové množství družstev! Přece jen na Ostravsku nepatří veslování k top sportům. Dalším milým překvapením byly velmi hodnotné ceny. A to velmi hodnotné! Vítězný tým v každé kategorii získá pro svou školu pronájem dvou trenažérů na dobu jednoho roku a každý člen vítězného družstva dostane mimo jiné digitální fotoaparát! Bylo tedy o co veslovat.

Všichni se rozcvičovali, hodnotili styly a strategie soupeřů, posbírali poslední rady od svých učitelů nebo od mnohem zkušenějších organizátorů-profesionálů. Nutno dodat, že až na místě jsme zjistili přesná pravidla soutěže. Ta spočívala v tom, že každý z družstva jel 2x stejně dlouhý úsek a místo na trenažéru si štafetově předávali. Záleželo tedy nejen na rozložení sil pro oba úseky, ale také na souhře týmu při výměně. Obě naše družstva si toho byla vědoma, a tak trénovala jak techniku záběru, tak "předávku". 

Domnívám se, že veslování na trenažéru bylo pro většinu účastníků novinkou, a pokud si to někde vyzkoušeli, asi ne v závodě. V tomhle ohledu nám přálo rozlosování. Měli jsme štěstí a jeli až v poslední, resp. předposlední rozplavbě. Mohli jsme tak sledovat počínání soupeřů a připravovat taktiku na náš start. Většina účastníků tzv. přepálila začátek a na koncích úseků bylo vidět, že veslují i mimickými svaly.

Do soutěže se nejdříve zapojily dívky. Věděli jsme, jaké tempo by mělo na vítězství stačit. Holky dodržovaly domluvené instrukce, a i když na začátku držely zadní pozice, postupně je taktika vynesla k vytoužené hranici mezi úspěchem a neúspěchem, tedy na medailové umístění. Mezičasy nasvědčovaly, že se blíží úrovni dosud nejlepšího času. Bude to velmi těsné! Bohužel, člence štafety na posledním úseku v posledních záběrech "uteklo" sedátko a tým nakonec skončil o pouhou 1,6 sekundy druhý. 

Stějně jako dívky mohli i hoši nastudovat své soupeře a vymyslet optimální strategii. I oni se drželi plánu. Konkurence však byla mnohem větší a pravděpodobně i nad jejich síly. Již po své rozjížďce byli pod medailovými pozicemi. V poslední rozjížďce navíc jelo domácí družstvo ze "sporťáku", které dokázalo svůj potenciál využít a celou soutěž hochů vyhrát. 

Vítězství nám těsně uniklo a s ním i možnost lepší přípravy na následující ročník. Bude to těžké, když ti letos nejlepší budou mít celý rok trenažéry k dispozici. Ale my se nedáme! Alespoň tak to vidí letošní účastníci, kterým děkujeme za příkladnou reprezentaci!!!

 Školu reprezentovali:
5B8 - Eva Hrabovská, Nikol Stočková
7B8 - Karolína Štetiarová
8A8 - Petra Metzová

6A8 - Václav Čevela
7B8 - David Travinský
8A8 - Adam Matěj
8B8 - Jakub Smolík

Pořadí škol dívky - 2.000 m (8x 250 m), 12 družstev

Pořadí Škola Čas
1 Gymnázium Havířov - Podlesí 7:45,20
2 Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka 7:46,80
3 Střední škola Havířov - Prostřední Suchá A 7:53,60


Pořadí škol hoši - 3.200 m (8x 400 m), 15 družstev

Pořadí Škola Čas
1 Sportovní gymnázium Ostrava 10:45,00
2 SŠ Havířov - Šumbark A 10:53,20
3 SPŠ stavební Havířov 10:54,60
7-8 Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka 11:08,80