nahled

Pohár středních škol Moravskoslezského kraje ve veslování na trenažéru

Ke konci roku 2012 se mi do rukou dostala pozvánka na sportovní akci, která tady zřejmě nemá obdoby - veslování na trenažéru. Pro mě osobně super akce, která "za nás" nebyla. Ale pro současné středoškoláky? A v Ostravě? ... Po počátečních rozpacích a otázkách typu "Kde vzít vhodné reprezentanty?" a zda je vůbec hledat, se mi podařilo získat prověřené sportovce z jiných odvětví. Většinou byli dost překvapeni, ale s úsměvem souhlasili.  

V úterý před pololetními prázdninami jsem se tedy spolu s 8 studenty (4 dívky a 4 hoši) vydal na soutěž, která probíhala ve sportovní hale na Plzeňské. Ihned po příchodu nás překvapilo hemžení. Nikdo z nás neočekával, že by na startu bylo takové množství družstev! Přece jen na Ostravsku nepatří veslování k top sportům. Dalším milým překvapením byly velmi hodnotné ceny. A to velmi hodnotné! Vítězný tým v každé kategorii získá pro svou školu pronájem dvou trenažérů na dobu jednoho roku a každý člen vítězného družstva dostane mimo jiné digitální fotoaparát! Bylo tedy o co veslovat.

Všichni se rozcvičovali, hodnotili styly a strategie soupeřů, posbírali poslední rady od svých učitelů nebo od mnohem zkušenějších organizátorů-profesionálů. Nutno dodat, že až na místě jsme zjistili přesná pravidla soutěže. Ta spočívala v tom, že každý z družstva jel 2x stejně dlouhý úsek a místo na trenažéru si štafetově předávali. Záleželo tedy nejen na rozložení sil pro oba úseky, ale také na souhře týmu při výměně. Obě naše družstva si toho byla vědoma, a tak trénovala jak techniku záběru, tak "předávku". 

Domnívám se, že veslování na trenažéru bylo pro většinu účastníků novinkou, a pokud si to někde vyzkoušeli, asi ne v závodě. V tomhle ohledu nám přálo rozlosování. Měli jsme štěstí a jeli až v poslední, resp. předposlední rozplavbě. Mohli jsme tak sledovat počínání soupeřů a připravovat taktiku na náš start. Většina účastníků tzv. přepálila začátek a na koncích úseků bylo vidět, že veslují i mimickými svaly.

Do soutěže se nejdříve zapojily dívky. Věděli jsme, jaké tempo by mělo na vítězství stačit. Holky dodržovaly domluvené instrukce, a i když na začátku držely zadní pozice, postupně je taktika vynesla k vytoužené hranici mezi úspěchem a neúspěchem, tedy na medailové umístění. Mezičasy nasvědčovaly, že se blíží úrovni dosud nejlepšího času. Bude to velmi těsné! Bohužel, člence štafety na posledním úseku v posledních záběrech "uteklo" sedátko a tým nakonec skončil o pouhou 1,6 sekundy druhý. 

Stějně jako dívky mohli i hoši nastudovat své soupeře a vymyslet optimální strategii. I oni se drželi plánu. Konkurence však byla mnohem větší a pravděpodobně i nad jejich síly. Již po své rozjížďce byli pod medailovými pozicemi. V poslední rozjížďce navíc jelo domácí družstvo ze "sporťáku", které dokázalo svůj potenciál využít a celou soutěž hochů vyhrát. 

Vítězství nám těsně uniklo a s ním i možnost lepší přípravy na následující ročník. Bude to těžké, když ti letos nejlepší budou mít celý rok trenažéry k dispozici. Ale my se nedáme! Alespoň tak to vidí letošní účastníci, kterým děkujeme za příkladnou reprezentaci!!!

 Školu reprezentovali:
5B8 - Eva Hrabovská, Nikol Stočková
7B8 - Karolína Štetiarová
8A8 - Petra Metzová

6A8 - Václav Čevela
7B8 - David Travinský
8A8 - Adam Matěj
8B8 - Jakub Smolík

Pořadí škol dívky - 2.000 m (8x 250 m), 12 družstev

Pořadí Škola Čas
1 Gymnázium Havířov - Podlesí 7:45,20
2 Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka 7:46,80
3 Střední škola Havířov - Prostřední Suchá A 7:53,60


Pořadí škol hoši - 3.200 m (8x 400 m), 15 družstev

Pořadí Škola Čas
1 Sportovní gymnázium Ostrava 10:45,00
2 SŠ Havířov - Šumbark A 10:53,20
3 SPŠ stavební Havířov 10:54,60
7-8 Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka 11:08,80

 

nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).