nahled

Parlamentní simulace

Dne 15. září se pět studentů naší školy, členů loni fungující studentské společnosti KPI Group, zúčastnilo na půdě Poslanecké sněmovny PČR parlamentní simulace uspořádané sdružením Junior Achievement ve spolupráci s Cevro Institutem. Celkem třicet účastníků, nejúspěšnějších absolventů vzdělávacích programů Junior Achievement, zasedlo při simulovaném jednání nad otázkou zavedení školného na vysokých školách.

Tým KPI Group, zastupovaný Matějem Kapošvárym, 8B8 zastupujícího ODS, Sabinou Pilchovou, 8B8 za VV, Danielem Adámkem, 8B8 za ČSSD, Martinem Bučkem, 8A8 za KSČM a Tomášem Vilímem, 8A8 za TOP09, se okamžitě ujal iniciativy a obsadil pozice zpravodajů ve čtyřech z pěti politických frakcí. I při jednání byli právě naši studenti nejaktivnějšími a nejhlasitějšími, a to nejen při obecné rozpravě, debatě v rámci poslaneckých klubů a podávání a obhajobě pozměňovacích návrhů, ale i při závěrečné tiskové konferenci s novináři, jejichž roli si vyzkoušeli přítomní pedagogové (za naši školu profesorka Szlaurová). Vládní koalici se po čtyřhodinovém jednání nakonec podařilo prosadit umírněnou verzi návrhu stanovující semestrální výši školného na maximálně 5000 Kč.

Pro všechny přítomné, ať již měli s podobnými projekty zkušenosti, či ne, to bylo přínosným seznámením se nejen s průběhem legislativního procesu, ale i možností, jak zlepšit své vystupování před širokým publikem či příležitostí vyzkoušet si zastupovat názory, se kterými se sám neztotožňuje, což jsou situace, se kterými se mnozí z nás jistě ve svém budoucím životě ještě setkají.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).