nahled

Ohrožené druhy - výtvarná soutěž ke Dni Země

Stejně jako v minulých letech proběhla i v tomto školním roce na naší škole výtvarná soutěž v rámci enviromentální výchovy.

Tentokrát se zadané téma zaměřilo na ztvárnění poměrně palčivého tématu – ohrožených druhů rostlinné a především živočišné říše. Naši studenti se do soutěže pustili s chutí a velmi brzy začaly vznikat roztomilé i opravdu precizní výtvory. Některým studentům se tento úkol natolik zalíbil, že se zhostili hned několika prací na dané téma. Technika byla libovolná, a tak vznikaly barevné i černobílé kresby, malby i koláže. Mezi nejoblíbenější náměty na nižším gymnáziu patřily jednoznačně malé i větší, veselé i bláznivé pandy a koaly. Nechyběly ani osobité žluté surikaty, milý netopýr, veverky nebo medvědí rodinka aj. Z ptačí říše potěšily pestré kresby papoušků, ledňáčka či osobitě pojatých zástupců sov. Oblíbení byli nosorožci, ale také půvabné malby želvích druhů v tempeře a akvarelu. Pozornosti neunikli ani zástupci ryb a žraloků.

Naši malí výtvarníci především z řad prim a sekundy své práce krásně a vesele probarvili, zatímco studenti vyššího gymnázia přirozeně tíhli k realističtějšímu zobrazení. Ruku v ruce s realistickým cítěním tak o poznání častěji volili vedle již zmíněných technik právě precizní kresbu tužkou (v jednom případě také graficky výraznou negativní kresbou na tmavém podkladu). Svou pozornost si zaslouží kupř. pečlivá barevná kresba žáby ve velkém měřítku (7A8), stejně jako lehce bizarní, doslova vědecká rekonstrukce anatomie hyeny (2A4). Stranou však nezůstala ani technika koláže. Studentka kvinty B vytvořila svého chráněného mloka pečlivým lepením barevných miniaturních koleček vytvořených dírkovačem. Vznikla tak opravdu krásná a efektní práce ohroženého živočicha s takřka haptickým účinkem. Že se tak mezi pracemi starších výtvarníků objeví vynikající, místy až mimořádné práce, o tom vyučující estetiky nepochybovali. Přesto se mezi obrázky objevily i zcela jedinečné kusy (dodejme, že na nejlepších pracích - cyklus 9 miniatur portrétů zvířat ze sexty A, se stále ještě pracuje a vystaveny budou v následujícím školním roce).

Osobité a vtipné uchopení v podobě ideového přesahu zadání se zhostilo několik studentů vyššího gymnázia. Technická kresba světelného meče z legendárních Hvězdných válek měla symbolizovat zanikající druh rytířů Jedi (2A4). Jiný student naopak volil pro svůj koncept současnou hokejovou scénu americké NHL, kde poukázal na "ohrožený druh českých obránců", resp. jejich stále klesající počet v této soutěži v rozmezí posledních 20 let. Tento vtipný a autentický přístup je potřeba rovněž ocenit.

Z vystavených prací, které lze zhlédnout ve vestibulu školy, bylo nakonec vybráno celkem 15 nejexkluzivnějších výtvorů, které byly odměněny knižním poukazem v hodnotě 100 Kč.

Mezi oceněnými žáky jsou na nižším gymnáziu: Vít Chalupecký, Alena Kasková, Martin Wilím z 1A8, Marek Matějka z 1B8 a Nikol Děčková, Max Kirschner a Sofie Marie Hyrníková z 2B8.

Na vyšším gymnáziu získaly ocenění tyto žačky: Nikol Karbulová, Adéla Kufová a Lucie Klhůfková z 5B8, Nela Michalíková z 6A8, Vendula Hillová, Sára Spáčilová a Tereza Zimová z 2A4 a Eva Řepková z 7A8.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).