nahled

Nový epochální výlet oktávy A, tentokráte do Prahy

Poslední (oficiální) vícedenní akce 8A8 se uskutečnila ve dnech 21. až 24. září. Studenti si odnesli cenné poznatky ze široké škály oborů, které dozajista naplno využijí nejen u maturitních či přijímacích zkoušek. Inu, posuďte sami:

Český jazyk a literatura: V Praze se česky nedomluvíte. Pomineme-li turisty, kadence oslovení začínajících na „Nóóó, heléé, …“ je neúměrná a neúnosná. Kloudného slova se nedočkáte, obohaceni budete leda o jazykové zločiny typu „přijdu dýl“. Zkuste to s angličtinou, spíše pochodíte.

Cizí jazyky: Davy návštěvníků – němečtí senioři, Španělé středního věku a ruská mládež – poskytují skvělou příležitost procvičit si vlastní konverzační dovednosti. Po několika dnech v Matce měst již maturitní témata cestování, doprava, jídlo a bydlení nebudou pro nikoho tabu. Anglicky mluvící průvodci se po Praze navíc orientují lépe než místní, na nejbližší stanici metra se ptejte jich.

Dějepis: Chcete-li se skutečně zevrubně seznámit s historickými památkami, předstírejte, že jste studenti prvního ročníku Ostravské univerzity, obor Učitelství dějepisu a češtiny pro střední školy.

Základy společenských věd: Při návštěvě jednající Poslanecké sněmovny zjistíte, že nikdo krom předsedající nevěnuje řečníkům a předkladatelům zákonů pozornost. Přítomná hrstka zákonodárců většinou jí, spí, prochází se, čte noviny nebo píše znuděné statusy na Facebooku.

Zeměpis: Pro Pražany končí Evropa u Boleslavi a civilizace za Chrudimí. Podle toho se i chovají, zvláště pak když se jich ptáte, kde je tady Pařížská ulice nebo jestli touhle tramvají dojedeme na Barrandov.

Biologie: Vstáváte-li na vlak odjíždějící v 3:57, nemá cenu jít předtím spát. Vstáváte-li na prohlídku města začínající v 9:30, nemá cenu jít spát před 3:57. Ostatně, spánek je jenom zvyk!

Chemie: Pochybné polévky ze sáčku o neznámém složení často obsahují hned několik silných kyselin a zásad s extrémně leptavými účinky najednou. Místním borůvkovým džemem z jablečných slupek a koňských kopyt je navíc ani nepřebijete ani nezajíte.

Matematika: Do sprchového koutu o rozměrech 2,5 x 1,5 metru se vleze právě 6 maturantů. Empiricky ověřeno.

Fyzika: Průměrná rychlost rovnoměrného přímočarého pohybu dívky po Karlově mostě jsou 4 koupené tretky za hodinu.

Informatika: V Národním divadle věčně vypadává wi-fi, zvláště při představení. A v katedrále sv. Víta nefunguje vůbec!

Estetická výchova: Na Staroměstském náměstí právě instalují ocelové konstrukce vyjadřující umného tvůrčího ducha Prahy. Tvarem nápadně připomínají vítkovické železárny.

Tělesná výchova: Zavazadla v prostředcích městské hromadné dopravy výborně procvičí vaše vzpěračské, gymnastické i balanční schopnosti. Při pravidelném tréninku vám přestane vadit i nedostatečný přísun kyslíku a kapsáři.

Veškeré naše zkušenosti předáváme s upozorněním, že u jiné skupiny studentů a pedagogů tyto situace nastat nemusejí. Ale jak známe náš ústav...

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).