nahled

Nejde jen o prsa

Ve čtvrtek 30. 3. měly studentky možnost vyslechnout si zajímavou přednášku o rakovině prsu s názvem Nejde jen o prsa.

Přednášející byla bývalá pacientka Kateřina Pintérová, která nám mimo teoretických poznatků a statistik povyprávěla i svůj příběh o tom, jak si v 36 letech objevila na prsu bulku a jak se dále vyvíjel její život. Nemoc jí hodně vzala, ale o to více si váží toho, že může žít, raduje se z maličkostí a nerozčiluje se nad hloupostmi jako řada z nás. Jako své poslání nyní bere to, že pomáhá nemocným ženám s rakovinou prsu ve sdružení Onko-Amazonky a také školí mladé dívky o důležitosti samovyšetření prsou.

Samovyšetření prsu jsme si mohli vyzkoušet na prsních modelech, tzv. prsních fantomech, ve kterých se daly nahmatat nádory různého typu. Ne každé ložisko, které si nahmatáte, musí být karcinomem prsu, ale je lepší na něj co nejdříve upozornit svého lékaře. Prevence od útlého věku je důležitá, neboť se snižuje věk pacientek, u kterých je onkologické onemocnění odhaleno.

Samovyšetření prsou by ženy měly provádět každý měsíc zhruba 3. den po ukončení menstruace. Jak, to se můžete dočíst např. na https://www.rucenaprsa.cz/jak-se-vysetrit Besedy proběhly ve čtvrtek dvě. Protože se druhé besedy účastnili i kluci, zmínila přednášející i rakovinu varlat, která postihuje i mladé muže. Opět i zde může pomoci k lepšímu uzdravení brzké odhalení, kterému mohou muži dopomoci samovyšetřením varlat. Jak na to a více o této nemoci se dozvíte na http://www.maskoule.cz/samovysetreni/.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).