nahled

Národní kolo mladého zahrádkáře

Pro opakující se úspěchy v zahrádkářských soutěžích jsme byli vybráni územním sdružením Ostrava, aby naši 2 žáci jeli reprezentovat Ostravu do národního kola.  Bylo potřeba najít primána do mladší kategorie, který bude ochoten naučit se na poznávačku více než 200 rostlin, v této podzimní době často už bez květu, a naučit se řadu informací o rostlinách a jejich pěstovaní. Volba byla jasná, v primě mám dceru Veroniku, na tu si dohlédnu, a když nám vyjde čas, můžu ji kdykoliv vyzkoušet.

Do starší kategorie se sama přihlásila nová studentka letošního prvního ročníku Lucie Kořenková, která měla s touto soutěží již zkušenosti ze základní školy a rostliny a vše kolem má velmi ráda. Jelikož se jednalo o kolo, které se vztahovalo ke školnímu roku 2020/21, mohla se účastnit, i když už je studentkou starší.

Holky věděly, co zhruba se mají učit, přesné informace jsme neměly, na určování tam může být cokoliv, co roste – od semene, cibulky, hlízy, přes část rostliny až po plody. Na teoretickou část jsme se připravovaly na základě otázek z předchozích let. Nakonec ale okolnosti Lucce neumožnily účast v soutěži a bylo třeba najít ze dne na den náhradníka. Volba padla na Terezu Klimkovou, která se měsíc připravovala na podobnou soutěž, a mohla tedy zúročit své znalosti.

Během sobotního dopoledne 23. října se sjeli soutěžící z celé republiky do Brna na Střední školu informatiky, poštovnictví a finančnictví. Po obědě se ihned konal test pro žáky a poznávačka pro středoškoláky. Po vyplnění testů se žáci pustili do poznávačky a středoškoláci si šli vyplnit o něco složitější test. V odpoledních hodinách všechny čekala prohlídka Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde se konala výstava citrusů. Ve sklenících kvetla právě viktorie královská, ale k obdivování byly i ucelené sbírky sukulentních, subtropických i tropických rostlin.

Druhý den v dopoledních hodinách jsme navštívili brněnskou zoo. Po návratu a obědě bylo na řadě slavnostní vyhlášení výsledků, kdy byli soutěžící seznámeni s dosaženými body jak z testu, tak z poznávačky. My jsme byly s umístěním spokojené, Veronika Klimková se umístila v mladší kategorii na 5. místě. Tereza Klimková ve starší kategorii na místě 8. Celkové výsledky si můžete prohlédnout zde: Český zahrádkářsky svaz, z.s., bohužel zatím nejsou k dispozici letošní testy a seznam rostlin, které měli žáci určit.

V dalším ročníku pro letošní školní rok se budeme snažit do národního kola probojovat a dosáhnout ještě lepších výsledků. Třeba budeme mít mezi soutěžícími i nějakého středoškoláka, Lucka své znalosti může využít při online testu, který bude spuštěn 1. 12. 2021 a stejně tak si test mohou vyzkoušet i ostatní studenti vyššího gymnázia, které baví biologie, těší je, že poznají, co kolem nich roste, a rádi se přiučí alespoň teoreticky nějakým zahradnickým dovednostem (bližší informace najdete na nástěnce u kabinetu biologie).

nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).