nahled

Národní finále soutěže

V letočním školním roce zaznamenal náš žák Tony Skřipčák ze třídy 1A8 vynikající úspěch. V soutěži Mladý zahrádkář se probojoval do celostátního finále, v němž obsadil vynikající 4. místo! Pár jeho postřehů z této soutěže si můžete přečíst níže.

 

Soutěž Mladý zahrádkář očima Tonyho Skřipčáka ze třídy 1A8

Možná Vás tento článek příliš neosloví, ale možná si ho alespoň rádi přečtete. Tuto soutěž pořádal Český zahrádkářský svaz. Soutěž probíhala ve dvou kolech a měla dvě kategorie. První kolo bylo okresní (územní), probíhalo v Ostravě a toho se mohl zúčastnit každý. Kategorie byly dvě, mladší a starší. Všichni až do šesté třídy (primy) soutěžili v mladší a od sedmé třídy (sekundy) do deváté (kvarty) ve starší kategorii.

Soutěž měla dvě části. Test, ve kterém byly otázky týkající se zahradničení, pěstování okrasných i užitkových rostlin a dřevin i různé otázky z oboru biologie. Ve druhé části byla „poznávačka“ konkrétních rostlin a dokonce také semen. Vítězové obou kategorií postoupili o tři týdny později do celostátního kola.

To probíhalo posledních šest let v Kroměříži. Přijeli jsme tam už v pátek. Odpoledne byl čas na procházku po městě. Večer probíhalo slavnostní přivítání a diskotéka. Ráno po snídani soutěž, která se obsahem příliš nelišila od územního kola, akorát byla o trochu těžší a nesmíme také zapomenout, že v ní byli už pouze vítězové okresních kol z celé ČR. Odpoledne se jelo na výlet. Letos do Dinoparku a ZOO ve Vyškově. Po návratu byla večeře a konečně slavnostní vyhlašování výsledků. Cen bylo velmi mnoho, např. odborná literatura, lexikony, CD, rostliny, semena, vázy, předplatné časopisu Zahrádkář a mnoho dalších. Ráno po snídani jsme se rozjeli do svých domovů, do všech koutů republiky.

I když jsem zde jmenoval plno darů, tak tím největším podle mě byl ten, že se opět něco každý naučil. Někdo víc a někdo méně, ale nikdo se domů nevracel bez jediné, nové naučené věci či zkušenosti. A ty se pokusím využít třeba v soutěži příští rok.

nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).