Nadaný chemik Patrik Kula

Patrik Kula je žákem 6B8. To, že prim mezi jeho oblíbenými předměty hraje chemie, není žádným tajemstvím. Ba právě naopak. Patrik se již třetím rokem účastní chemických olympiád, a to nejen kategorií určených jeho věku. Během posledních dvou let se zapojil už i do nejvyšší kategorie chemické olympiády, a to kategorie A. Soupeří tak i s mnohem staršími studenty. V loňském roce obsadil v krajském kole krásné 10. místo, letos už se vyšplhal na místo páté a aktuálně netrpělivě čekáme, zda dosažené body postačí pro postup do národního finále. Vyrozumění by Patrik měl dostat po Vánocích, takže mu držíme palce a věříme, že kladná odpověď bude pro našeho mladého nadaného chemika ještě dodatečným vánočním dárkem.

Vzhledem k mimořádnosti tohoto úspěchu jsme Patrikovi položili několik otázek:

Patriku, jak hodnotíš letošní umístění v kategorii A?

Konkurence v našem kraji je silná. Když jsem sledoval celkové bodové hodnocení v ostatních krajích, brzy jsem zjistil, že bych se v jiných částech naší republiky umístil na medailových pozicích. Doufal jsem v lepší výsledek, ale stále ještě soupeřím se studenty z vyšších ročníků středních škol, takže vím, že mám ještě rezervy. I tak mám z tohoto výsledku velkou radost.

Jak ses na olympiádu připravoval?

Moje příprava se odehrála na několika úrovních. O prázdninách jsem se zúčastnil soustředění na Běstvině, které je zaměřeno právě na řešení chemické a biologické olympiády. Tam se scházejí lidé, kterým chemie učarovala, a proto se jí intenzivně věnují i v době, kdy se ostatní do učebnic moc nedívají.

Intenzivnější část studia následovala v době před soutěží. Pomocí internetu a knih jsem se dál vzdělával, protože zadaná témata mají celkem široký záběr. Navíc jsem pro účast v krajském kole musel splnit podmínky dané kolem školním, které jsem plnil za pomoci p. prof. Zahutové a Skupinové.

Co dál, Patriku?

Nyní čekám, jak to dopadne na národní úrovni, které se účastní studenti s nejvyšším počtem bodů, moje páté místo proto pořád ještě může znamenat, že pojedu v příštím pololetí na celostátní kolo do Hradce Králové. Navíc se chci zúčastnit olympiády v kategorii B a C. Takže mám před sebou ještě hodně práce, kterou dělám rád. Držte mi palce!

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).