nahled

Monika Polášková

zpět na přehled absolventů

Profese

  • fotografka, retušérka, makeup artistka - Ostrava, Havířov

Studium

  • Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, 2002 - 2010
  • třídní učitel: Dana Nechvátalová

Životní úspěchy

  • věnování se práci, která je zároveň koníčkem
  • hodný a podporující manžel

Vzpomínky na gymnázium

  • přátelství na dlouhé roky, skvělý učitelský sbor a celkově přátelské nastavení školy

Jak vzpomínáte na gymnázium?

Na gympl mám nejlepší vzpomínky. Člověk si zpětně uvědomuje, jaké to bylo super a bezstarostné období. Kamarádi a učitelský sbor byli skvělí. Nejraději vzpomínám na paní profesorku Holubovou, byla to žena s velkým Ž, byla přísná, ale férová a super, žena na pravém místě. Také ráda vzpomínám na paní profesorky Kroupovou, Szlaurovou a Musialovou a pana profesora Slouku.

Pomohlo gymnázium k výběru další školy? Kam jste po gymnáziu zamířila?

Nepomohlo, protože jsem vůbec nevěděla kam jít. Původně jsem chtěla na andragogiku, vzdělávání dospělých, do Olomouce nebo na práva. Dostala jsem se na obchodku do Karviné a na Veřejnou správu a regionální politiku do Opavy, vybrala jsem si Opavu. Těsně před státnicemi jsem se ale rozhodla odejít. Byla jsem ze státnic nervózní a přítel mi řekl, ať se na to vykašlu a věnuji se něčemu, co mě baví. Viděl ve mně nejen potenciál fotografky, ale také kreativního člověka a obchodníka. Musím říct, že mi pomohla i paní profesorka Musialová, opravdu kreativní a inspirativní člověk, objevila ve mně talent a namotivovala mě.

Kde se vlastně vzala myšlenka fotografování?

To mě bavilo a po přerušení školy jsem se rozhodla začít v něčem podnikat. Dodnes tvrdím, že jestliže člověka něco baví a je ochotný se tomu naplno věnovat, tak se tím může živit. Koupila jsem si svůj první fotoaparát a začala jsem.

Jak jste začínala?

Nejprve jsem začínala pouze produktovou fotkou, měla jsem u sebe doma v obýváku malé studio. Tam jsem se věnovala focení jídla a produktů pro restaurace. Později se mě lidé začali ptát, proč nefotím portréty. Začala jsem tedy fotit zejména ženy. Časem jsem ale zjistila, že k dokonalé fotce patří i perfektní líčení, proto jsem další dva roky věnovala kurzům a vzdělávání v oblastí líčení a úpravy vlasů. To je tedy základ mé práce: Nalíčit, učesat a vyfotit fotky, jaké si klientka přeje.

Máte nějaký svůj ateliér, kde fotíte?

Ano, teď mám ateliér v Havířově, který je uzpůsobený na natáčení, focení a produktovou fotku. Také jsem začala dělat školení, soukromé kurzy, retuše a práci ve photoshopu.

Jak se vám povedlo prosadit? Jak jste si zvládla udělat jméno?

Facebook. Kdo se chce prosadit, musí být na sociálních sítích. Teď už velkou roli hraje samozřejmě instagram, pro firmy je dobré mít webové stránky.

Měla jste během své kariéry nějaký neúspěch?

Asi neměla. Pokud mi něco nevyjde, snažím se neúspěch analyzovat, poučit se z něj a jít dál. Někdy si říkám, že mám v životě až moc velké štěstí.

Jaké máte plány do budoucna? Jak to vidíte po covidu?

Po covidu se těším na hromadná školení, která plánuji dělat v oblasti fotografie a sociálních sítí. A taky se chci více zaměřit na kreativní fotku a extravaganci.

nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).