Mladá básnířka mezi námi

Máš-li literární duši, otevři ji a poděl se se svými pocity s ostatními. Touto větou by se dala charakterizovat povaha jedné z nejpoetičtějších studentek naší školy, Katky Špundové (7B8).

Tato půvabná plavovláska je pravidelně oceňována jako jedna z nejlepších recitátorek naší školy, a to nejen v rámci školních kol recitačních soutěží. Pravidelně je oslovována, aby přednášela u příležitosti předávání maturitních vysvědčení, tuto nabídku vždy s úsměvem přijme a svým projevem potěší posluchače. Její přednesové umění bylo oceněno už několikrát. V minulém roce získala vynikající druhé místo v soutěži Aréna plná krásných slov. Byla jednou z nejvýraznějších recitátorek našeho gymnázia v rámci kulturní akce Den poezie. Nejčerstvějším úspěchem Kateřiny je postup do krajského kola prestižní recitační soutěže Wolkrův Prostějov.

Kateřina dokáže nejen s citem, pochopením, výrazným přednesem a krásnou barvou hlasu podat básnickou tvorbu druhých, ale také sama vyniká jako autorka vlastních básnických textů. V roce 2013 získala za vlastní tvorbu 3. místo v celorepublikové soutěži Škola základ života zaměřené na tvorbu aforismů a epigramů. Její vlastní tvorba byla oceněna také v rámci kulturní akce Den poezie. Svým přednesem i svými vlastními texty zaujala současnou ostravskou básnířku Soňu Záchovou, která byla čestným hostem celého večera, takže Katku oslovila s nabídkou účinkování na svém recitálu.

Nemohu opomenout ani další vlastní básnickou tvorbu, se kterou v posledních letech Katka s úspěchem vystupuje na kulturních akcích v rámci předávání maturitních vysvědčení našim absolventům.

Martina Zelenková


A se kterým z citátů by se Katka nejvíce ztotožnila? Uhádnete, který si vybrala?

Jde o to, aby básník ukázal to, po čem sklouzává denně jeho zrak a jeho srdce, pod takovým zorným úhlem a s takovou rychlostí, aby se mu zdálo, že to vidí a dojímá se tím poprvé. - Jean Cocteau

Já myslím, že civilizace není dobrá, když je bez kultury. Člověk potřebuje ke štěstí a spokojenosti nejenom pohodlí tělesné, ale i duševní. Kultura a civilizace musí jít ruku v ruce. - Jan Werich

Kultura je to, co udělalo, že člověk je něčím jiným než náhodným úkazem v přírodě. - André Malraux

Nejvíce jsem se ztotožnila se... všemi citáty. Kdybych ale opravdu měla vybrat jen jeden, byl by to ten první. Snad proto, že se mi nejvíc líbil. Možná proto, že se týká trošičku něčeho jiného. Anebo prostě proto, že jsem ho přečetla jako první.

Pravdou zůstává, že člověk je individuum. Vidíme stejné věci, ale vidíme je jinak. Jak je to možné? Nevím, ale fascinuje mě to. Zkrátka mě baví lidem předávat můj pohled na věc a jsem více než ráda, že to můžu dělat.

Kateřina Špundová


Fanatizace – jeden z epigramů

Pod pódiem mnoho hlav
nazývá se hloupý dav.
Tleskaj, i když nerozumí,
ti na pódiu vždycky umí.

Ztracená generace

Toto pokolení
plení sebe samo.
A i když nenarodili
jsme se do války
strkáme do bílé obálky
zbytky své morálky.
Sprostí, prostí,
neschopni začlenit se
zpět do společnosti.

Sledujem příspěvky na zdi
- nářků.
Svíráme křehké cihličky
a sami jsme zapadlou cihličkou
ve zdi.
Já řku:
Technický pokrok.
Mozková degradace.
Ztracená generace.

Divadlo

Divadlo se co?
Divadlo se hraje.
Hraje se pro diváky
a ti hrají taky.

Divadlo se hraje
pomalu a rychle.
Potichu a nahlas.
Vepředu a vzadu.

Divadlo se hraje -
dejte na mou radu -
vždycky chaoticky,
bez ladu a skladu.

Divadlo se hraje...
Divadlo sehraje
důležitou roli
v roli herce.

Divadlo se hraje
pomalu a rychle.
Potichu a nahlas.
Na jevištním středu.

Divadlo se hraje
pomalu...
Nahlas...
A zpředu.


Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).