nahled

Misijní týden

Ve středu 26. 9. 2012 zavítaly na naši školu sestry Maxmiliana a Anežka spolu se svými kolegyněmi z řádu školských sester sv. Františka, aby nás seznámily s tématy, která souvisí s výukou dějepisu, ZSV a českého jazyka v určitých ročnících. Z tohoto důvodu byli vybráni studenti 2. ročníku a sext, k nim se připojila 3A4.

Beseda měla minulý rok velký ohlas, někteří studenti se ptali, proč jsem je letos nevzala na jeptišky a proč nebyla vybrána jejich třída. Výborně připravené prezentace, osobní zkušenosti s působením sekty a zodpovězení dotazů často osobního rázu vyčerpávajícím způsobem mnohé velice zaujalo.

I já jsem se dozvěděla mnoho nového a navíc jsem mohla strávit více času ve společnosti vzdělaných a milých sester, kterým bych chtěla poděkovat za besedu a jejich čas věnovaný naší škole.

Doufám, že i příští rok budeme mít možnost takového setkání. Možná změníme koncepci a besedu uspořádáme pro zájemce z celé školy.

Dagmar ŠtensováNávštěva z jiného světa

Ve středu 26. září naši školu navštívily na pozvání paní profesorky Štensové pražské řeholnice, které pro naši třídu a také třetí ročník uspořádaly besedu. Tato beseda byla rozdělena na dvě části, první nás měla seznámit s historií, nejen křesťanskou, ale také ostatních náboženství. Dozvěděli jsme se např. o budování klášterů a jejich využití a jiných zajímavostech, o kterých jsme dosud neměli ani tušení. Druhá beseda byla zaměřená na různé sekty a na nebezpečí, která nás v nich mohou čekat.

První beseda začala dotazy ze stran řeholnic, aby zjistily, co vlastně všechno víme o křesťanství, poté následovala dobře zpracovaná prezentace o náboženství. V této prezentaci nám představily budhismus, judaismus, ale hlavně křesťanství. Zatajen nám však nebyl ani význam řeholnic v dnešní společnosti, řeholnice mohou např. učit, pomáhat dětem a starším lidem. Pracují jako všichni ostatní, i když si většina z nás myslela, že jim klášter poskytuje útočiště a jídlo zdarma. Řeholnic je několik druhů, navzájem se rozlišují svým typickým hábitem a závojem, který je u každého řádu jiný. Křesťanství vzniklo v 1. století našeho letopočtu, jeho kolébkou byl Jeruzalém, odkud se šířilo všemi směry, ale hlavně v Římské říši. Křesťanství muselo projít mnoha překážkami, ale dnes, když máme svobodu vyznání, se může každý svobodně rozhodnou, v co bude věřit. Poté jsme se přesunuli ke klášterům. Kláštery také prošly mnoha nezdary, například za vlády Josefa II., kdy byly hromadně rušeny, ale i tak nepřišly nazmar, protože se z nich stávaly nemocnice. Nejstarší klášter na světě je klášter svatého Antonína v Egyptě. Dotazy, které byly směřovány z naší strany k této besedě, se týkaly hlavně evoluce a konce světa. Řeholnice nám však na tyto dotazy nebyly schopné konkrétně odpovědět.

Druhá beseda nás zavedla do světa sekt a řeholnice nás poučily o nebezpečí, která nás v nich mohou čekat. Dozvěděli jsme se, jaké jsou nesrovnalosti v jejich učení, které většinu z nás přesvědčilo, že jde o výmysly psychicky narušených lidí, kteří nás chtějí různými způsoby nalákat, například tím, že nám řeknou, jak jsme jedineční a nepostradatelní, do nějaké sekty a pak zneužívat naši důvěru a vzbuzenou lásku k Bohu. Jedna z řeholnic nám také prozradila vlastní zkušenosti se sektou, které byly velice zajímavé a místy až vtipné. Dotazy u této besedy jsme směřovali krom jiného na pravdivost a správnost křesťanství. Tento dotaz nám byl zodpovězen. Řekly, že lásku k Bohu najde každý sám a pak je pro něj správnost tohoto náboženství téměř nevyvratitelná.

Tato setkání byla pro většinu z nás velice poučná, seznámili jsme se s něčím novým, i když pro nás, ateisty, bylo téma ve své podstatě nerealistické.


Eliška Šmigová, 2A4Připojuji ohlasy některých studentů. Protože psali své názory anonymně, uvedla jsem pouze třídu.

Přednáška byla velmi zajímavá, poučná i překvapivá. Líbily se mi prezentace i přístupy sester. Vše bylo nenásilné. (3A4)

Přednáška byla velmi zajímavá a jsem moc rád, že mi byly zodpovězeny některé otázky, na které vám jen tak někdo neodpoví. Všem doporučuji tuto přednášku, aby i oni neměli mylné mínění o těchto věcech... Navíc se mi líbila otevřenost sester. (3A4)

Určitě to není žádná propagace křesťanství, mě osobně zajímá, jak žijete, ráda poznám jiný život. Určitě je zajímavý, pro mě sice nepřijatelný, ale toleruji vaše rozhodnutí a obdivuji vás. Pokračujte v těch besedách, je určitě plno lidí, které zajímá, jak žijete. (3A4)

Náš názor na 1. přednášku je takový, že to bylo poměrně zajímavé, hodně jsme se dozvěděli o sektách a nových náboženských hnutích. Zuzana byla super. (6A8)

Nelíbilo se mi to, připadalo mi to nudné, znovu bych to už vidět nemusela, jednou mi to stačilo. Kdyby to bylo příští rok, udělala bych to dobrovolně. Komu se to nelíbí, ať tam nechodí. (6A8)

Bylo to pro mě přínosné, určitě užitečné. Zajímavé zkušenosti se sektami, poučné. Jelikož jsem křesťan věřící, tak to pro mě mělo velký význam. Líbilo se mi to. (6A8)

nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).