nahled

Lužnice 2010

Místo: Veselí nad Lužnicí, RS AL&PA jez Krkavec RS AL&PA jez Krkavec (fotogalerie)

Účast: 39 studentů tříd 7A8, 7B8 a 3A4
Náplň:
- základy vodní turistiky + 2 výlety na lodích typu Vydra (laminátové)
- cyklovýlety po okolí (Červená Lhota, Třeboň 1-2-3, Hluboká)

Jak to vidí studenti

V neděli 5. 9. 2010, v brzkých ranních hodinách, se sešli rozespalí jedinci ze tříd 7A8, 7B8 a 3A4 spolu s kantorským dozorem na svinovském nádraží, aby tak započali sportovní kurz na jihu Čech, na Lužnici. Po několika hodinách ve vlaku, kdy se kluci projevili jako opravdu schopní v naklá dání kol do vlaku, jsme dorazili do Veselí nad Lužnicí a byli ubytováni v RS Al-Pa. Rozděleni na dvě skupiny jsme si udělali vyjížďku do blízkého okolí, vesnic Hamr a Val, včetně návštěvy pískovny a spolu s instruktory se začali učit jezdit na kánoích. Večer nás čekalo sušení po prvních pádech do vody, večeře a každodenní rozkaz, kterým nás profesorský dozor seznámil s programem druhého dne.

Pondělí se ukázalo jako vodní den. Po snídani nás po dvou skupinách odvezl minibus nahoru po řece Nežárce, kterou jsme měli toho dne splavit, a to včetně několika peřejí, z nichž jedné se jen tak pro nic za nic neříká Polykač náklaďáků, a také včetně několika jezů, na nichž jsme přenášeli lodě. Jen málokteré lodě zůstaly suché, včetně posádky. Nakonec jsme zvládli upádlovat 20 km až k jezu Krkavec. Odpoledne jsme se zabavili dle vlastního úsudku. Na cyklistiku jsme byli k večeru dle našich schopností a sil rozděleni na dvě skupiny: skupina Zet, vedená zeměpisáři p. Kuldanem a p. Milatovou a skupina Tajemno, jež jela s p. Sikorovou a p. Hegedüsem.

V úterý se skupina Zet vydala na Červenou Lhotu a skupina Tajemno na Hlubokou. Ač nebylo počasí nejideálnější, i přes ledový vítr zvládly obě skupiny své trasy na výbornou. Ti, kteří jeli na Červenou Lhotu našlapali i s dvěma defekty 55 km, zatímco ti, jež jeli na Hlubokou, zvládli 75 km. Po večerním rozkazu čtenému u ohniště, kdy byli všichni za svou cyklistiku pochváleni, jsme se mohli rozhodnout pro společný program - buď u ohniště, či na diskotéce, nebo na vlastní pěst.

Ve středu nás opět čekala voda. Po snídani jsme nasedli – již nijak neděleni – do lodí pod jezem Krkavec, rozhodnuti sjet 13 km po Lužnici. Jelikož různých pádů oproti pondělku výrazně ubylo, rozhodli se ke konci někteří jedinci, že se přece jen namočí, například při pádlování ve stoje, či při přebíhání šesti lodí. K jejich zmrzlé smůle, se při dovezení minibusem do kempu zjistilo, že nefunguje teplá voda. Nakonec se však přece jen dočkali sprchy, večeře i volného času.

Čtvrtek  byl opět zasvěcen cyklistice. Skupina Zet našlapala 65 km při výletu do Třeboně, k rybníku Svět a na Schwarzenberskou hrobku, zatímco skupina Tajemno i s upadnutým sedlem našlapala 52 km (pozn. Hs: někteří si dobrovolně přidali až na celkových 80 km) při výletu na Červenou Lhotu. Výlety byly určitě méně náročnější, nejen zvolenou trasou, ale také moudřejším počasím. Večerní program byl opět pestrý. Po večeři nás kantorský dozor seznámil s tím, co se bude dít v pátek, tedy krom samotného balení a uklízení kempu i závody na lodích. Losováním jsme byli rozděleni do tří týmů, kdy jsme si měli vytvořit vlastní název, štafetový kolík, pokřik a dres. Někteří to zvládli ještě ten večer, jiní až druhý den ráno. Po rozkazu byl opět společný program v podobě karaoke, či diskotéky.

Den poslední jsme krom balení věnovali i již zmíněným závodům. Týmy Cyklomoni, Udělaní a Nepotopitelní potápěči ukázali svou kreativitu jak svými názvy, tak pokřiky, důvtipnými dresy, či kolíky, které byly vskutku nápadité – láhev se vzkazem,  již zmiňované upadnuté sedlo (které, jen tak mimochodem, uplavalo) a přední kolo s přivázanými pet lahvemi. Během samotné plavby jsme museli zvládnout výměnu háčka a zadáka v lodi, podplout natažené provazy a nakonec se dotknout vysoko zavěšeného kbelíku – veškeré překážky, ať už profesionálně, či s různými gymnastickými prvky, všichni zvládli. Velice těsnými výsledky zvítězil tým Cyklomonů, na druhém místě se umístili Udělaní a jako třetí Nepotopitelní potápěči. Po obědě však přišel čas odjezdu do Ostravy. Ač jsme měli přijet v pátek, díky zpoždění vlaku jsme si protáhli kurz o půl hodiny do soboty.

A co říci závěrem? Snad jen to, že kurz byl báječný a jistě si v něm každý našel to své.

Kateřina Bezecná, 7A8

Odkazy

Vodácké "instruktážní" video
AL & PA
sLenkou
UtopímTě

Fotky

Autoři: Kateřina Bezecná, Aneta Flídrová, Jakub Jaroš (všichni 7A8), Monika Theimerová (3A4) a Daniel Adámek (7B8)
nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).