nahled

Lucie Režná

zpět na přehled absolventů

Profese

  • lékařka v nemocnici v Novém Jičíně na ORL oddělení
  • studium JAMU, aktuálně druhý ročník bakalářského studia

Studium

  • Gymnázium, Ostrava-Hrabůvka, 2006 - 2014
  • třídní učitel: Martin Kotek
  • Janáčkova konzervatoř, obor příčná flétna, dokončila 2019
  • Lékařská fakulta Ostravské univerzity, všeobecné lékařství

Jak jste se ke své práci dostala? Věděla jste už odmala, čím se chcete v budoucnu stát?

Výběr práce byl po ukončení LF vcelku jasný. Obor jsem si vybrala podle toho, co mě během školy nejvíce zaujalo. Chtěla jsem dělat nějaký menší chirurgický obor, abych něco dělala rukama, což ORL splňuje. Tyto profesní ideály se věkem měnily, ale je vtipné, že už jako malá jsem chtěla být doktorka. Pak mě to na čas přešlo a přes módní návrhářku a profesionální flétnistku jsem se zase vrátila k medicíně. Ale tu flétnistku ještě úplně nezatracuji.

Co považujete za svůj životní úspěch?

Za takový úspěch nejspíš považuju vystoupení s Janáčkovou filharmonií Ostrava v rámci festivalu Jeunesses Musicales. Ale jsem ráda i za to, že jsem mohla a zvládla vystudovat, co jsem vystudovala. Občas vypadá každý zvládnutý den jako životní úspěch.

V čem si myslíte, že vám k vaší kariéře pomohlo gymnázium, a proč jste se rozhodla pro to naše?

Gymnázium mi dalo všeobecný základ, přinutilo mě naučit se učit. Myslím, že i když už třeba v životě nepoužiju kvadratické rovnice a trigonometrii, to donucení k logickému uvažování bylo cenné. Výběr gymnázia se odvíjel asi hlavně od místa bydliště, ale nikdy jsem nebyla nespokojená s výběrem a asi bych neměla důvod si jej nevybrat znova. I když věřím, že spousta věcí se změnila a ještě změní.

Když si vzpomenete na dobu, kdy jste zde studovala, co se vám vybaví? Vzpomínáte na profesory a spolužáky v dobrém? Stýkáte se dodnes?

Určitě se mi vybaví naše třída, spolužáci, učitelé. Ta podivná melodie místo zvonění, malinké skříňky, bufet s lákavými dobrotami..., asi by toho bylo hodně. Ráda vzpomínám na různé vtipné hlášky z hodin, které jsem si psala tužkou na spodní listy sešitů, ještě je mám někde zapsané, některé jsou vtipné i po letech.

Na profesory vzpomínám asi převážně v dobrém, se všemi jsem vycházela bez problému. Se spolužáky jsme se hromadně párkrát setkali, ale teď je to poněkud složitější. Ale s některými jsem stále v kontaktu.

Na jakou školní akci vzpomínáte nejraději?

Já jsem na spoustě akcí nebyla, což je možná škoda, ale vím, že v té době to mělo své důvody.

Jedna z takových nejvýraznějších akcí je pro mě škola v přírodě v tercii. Potom ještě akademie v septimě, kde jsme hráli španělské divadlo, respektive telenovelu, ke které jsme točili také úvodní video. Tehdy jsme zažili hodně srandy.

Porušila jste někdy školní řád? Byla jste vzorný student?

Přiznám se, že jsem ho hlavně asi nikdy úplně celý nečetla, ale spíše jsem patřila k těm vzornějším studentům. Určitě jsem někdy přišla pozdě, vyrušovala v hodině, běhala po chodbě, ale na nic významnějšího si teď nemůžu vzpomenout.

Máte pro nás nějaké tipy, jak úspěšně vystudovat náš gympl?

Myslím, že nejlépe to vyjádří citát: Učit se, učit se, učit se.

I když to nikomu nepřijde reálné, ta studentská léta jsou ta nejlehčí a nejlepší, ani já jsem tomu asi nevěřila a mávala jsem nad tím rukou, když to někdo říkal. Nikdy už na nic nebudete mít tolik času, ideální příležitost se věnovat všemu, co vás zajímá.

Jinak takový tip - jednou jsme naší vyučující chemie upekli dort, abychom nemuseli psát test, a zabralo to. Ale to je docela finančně nákladné a nezdravé pro častější použití.  Doporučuji, když už něco zanedbáte, použít upřímnou a pravdivou omluvu.

Jak si představujete svou budoucnost?

Těžká otázka. Co se kariérní oblasti týče, byla bych ráda, kdybych byla dobrou lékařkou a mohla dělat smysluplnou práci (což podle mě pomáhání lidem je). V těch ostatních oblastech mám asi takové ty běžné sny a cíle.

Jak chcete do budoucna skloubit flétnu a lékařství?

Vlastně stále nevím. Určitě je možné pracovat jako lékař a občas si odskočit zahrát si s kapelou, kterou provozujeme s přáteli. Umím si představit, že by bylo možné soukromě učit, ale pedagogické ambice nemám, a myslím, že ani vlohy ne. Na profesionální úrovni se ale hra na nástroj a povolání udržet nedá, alespoň ne ve smyslu hráče v nějakém profi hudebním tělese.

Máte v plánu se po vystudování JAMU uplatnit a živit i v tomhle směru?

Momentálně takový konkrétní plán nemám. Také možná proto, co současná situace s epidemií koronaviru ukázala- kultura je sice hezká, ale je to první oblast, která se omezí, když je to nutné. Doktoři budou mít práci vždy, ta jistota je docela důležitá. Ale je fajn mít taková zadní vrátka v případě, že bych názor přehodnotila.

Máte v plánu zůstat v medicíně u ORL? Je k tomu poté potřeba nějaká atestace? Láká vás i jiný obor?

Ano, tento obor jsem si vybrala po pečlivém zvážení, a nelituji, je zajímavý a pestrý a jiný obor mě neláká. Snad jen bych postupem času ráda směřovala více k foniatrii, což je obor důležitý mimo jiné pro zpěváky, čímž se přece jen dostanu oklikou zpátky k hudbě, dokonce je pro mé hudební vzdělání výhodou.

Atestace je víceméně potřeba v každém oboru, pokud jej lékař chce vykonávat bez dohledu, získává se po letech praxe, absolvováním odborných stáží a složením zkoušky, zabere to zhruba 5 let, alespoň u ORL. Poté se dá získat ještě specializační vzdělání, to je už právě ta foniatrie, to trvá dva roky.

nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).