Lingvistická olympiáda 2016 a její úspěšní řešitelé

24. listopadu se zhruba 70 studentů našeho gymnázia rozhodlo potrápit mozkové závity, vyzkoušet si svůj jazykový cit a logické uvažování a vrhli se na lingvistickou olympiádu. Úkoly byly opět víc než nesnadné a vyžadovaly velkou soustředěnost.

Na úvod se studenti museli poprat se 14 pády estonštiny a přijít na pravidla jejího skloňování. Následně je čekal chutný jídelníček, ovšem v cebuánštině, tedy jazyce používaném na Filipínách. Naši luštitelé měli zjistit, jaký hlavní chod, dezert a nápoj si objednaly čtyři ženy. Třetí úkol se týkal etruštiny, a to jejích číslic. Hlavu mnohým zamotala i chetitština a pomyslnou třešinku na dortu představovala malajština. Že není možné překládat z češtiny do malajštiny, když jste daný jazyk nikdy neviděli? Naši studenti dokázali, že to možné je.

A jak si naši studenti s úkoly poradili? Aby se člověk stal úspěšným řešitelem, musel dosáhnout 35 bodů. O nesnadnosti olympiády svědčí i to, že se daného bodového skóre podařilo dosáhnout jen šesti studentům.

1. místo: Tomáš Nečesaný (39,5 bodů)
2. místo: Veronika Gromnicová (39 bodů)
3. místo: Leona Sabolová (38,5 bodů)
4. místo: Adam Bajger (38 bodů)
5. místo: Jana Geržová (36,5 bodů)
6. místo: Ondřej Halata (35 bodů)

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme a jsme zvědavi, jak obstáli v celorepublikové konkurenci a kdo z nich postoupí do krajského kola.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).