ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Lingvistická olympiáda

21. 11. 2012
 Mgr. Michaela Böhmová,
07. 12. 2017

21. listopadu se zhruba 60 studentů našeho gymnázia rozhodlo potrápit mozkové závity, vyzkoušet si svůj jazykový cit a logické uvažování a vrhli se na lingvistickou olympiádu. Úkoly byly opět víc než nesnadné a vyžadovaly velkou soustředěnost. Na úvod se studenti museli poprat se sundským písmem a názvy indických měst. Následně je čekaly zdánlivě jednoduché číslovky, ovšem v gáwríjštině, tedy v jazyce používaném v severopákistánských horských vesnicích. Třetí úkol se týkal řeckých toponym. Hlavu mnohým zamotala i lugandština, jazyk, jenž má 5 milionů mluvčích, zejména v Ugandě. A pomyslnou třešinku na dortu představovala abcházština. Že není možné překládat z češtiny do abcházštiny, když jste daný jazyk nikdy neviděli? Naši studenti dokázali, že to možné je.

A jak si naši studenti s úkoly poradili? Aby se člověk stal úspěšným řešitelem, musel dosáhnout 32 bodů. O nesnadnosti olympiády svědčí i to, že se daného bodového skóre podařilo dosáhnout letos jen třem studentům.

1. místo: Iva Buchtová (5B8) – 39 bodů
2. místo: Martin Hrubý (5B8) – 37 bodů
3. místo: Veronika Gromnicová (4A4) - 33 bodů

Všem úspěšným řešitelům blahopřejeme a jsme zvědavi, jak obstáli v celorepublikové konkurenci a kdo z nich postoupí do krajského kola.