nahled

Legiovlak v Ostravě a kvarta B za poznáním naší historie

Ve dnech 2.-15. září byla k vidění na nádraží Ostrava-Svinov věrná replika legionářského vlaku, který v letech 1918-1920 jezdil na Transsibiřské magistrále a převážel vojáky našich zahraničních jednotek v Rusku. Jedná se o legionářské muzeum na kolejích. Třináct věrně zrekonstruovaných dobových vagónů představuje ešalon, který se pohyboval po kolejích ve válečných časech. Mohli jsme si prohlédnout tzv. "těplušku", vůz pro obyčejné vojáky, ambulanci, kde se prováděly i operace, vůz polní pošty, kovárnu s obráběcí dílnou, krejčovský vůz, štábní vůz s mapami, psacími stroji a dobovými telefony. Viděli jsme obrněný vůz s dělem a kulomety, plošinový vůz s automobilem Austin. Ve vagónech byla spousta historických pramenů, zbraně, uniformy, dobové fotografie, dokumenty a portréty osobností.

S expozicí nás seznamovali průvodci v uniformách. Mohli jsme poznat život našich krajanů na západní i italské frontě, kde oddíly dobrovolníků také vznikaly. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o běžném životě legionářů, jejich namáhavé cestě zpět do vlasti.

Legie sehrály důležitou roli při formování samostatného Československa, přispěly k porážce Ústředních mocností, účastnily se bojů o území při vzniku novodobého státu a později tvořily základ armády. Pomocí nevšedního prožitku měli žáci 4B8 možnost poznat část naší zajímavé historie.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).