ghrabuvka.cz
Articles in English Deutsche Artikel Artículos en español Articles en français Статьи по-русски Trang tiếng Việt

Lednové kolo Velké literární soutěže

 Mgr. Miroslava Fialová, Mgr. Michaela Böhmová,
03. 01. 2012

Po prosincovém zadání prvních dvou úkolů literární soutěže, které strhlo doslova melu před knihovnou, a hravém soupeření v detektivním pátrání a nonsensové tvorbě je zde start druhého kola. Tentokrát jsou zadání odlišná pro studenty nižšího a vyššího gymnázia. A stojí opět za to!

Pro mladší studenty je připraven následující zapeklitý úkol, se kterým si však, pokud dají hlavy dohromady a ponoří se do knih, jistě poradí:

Na plakátu umístěném před knihovnou měly obrázky z různých knížek mejdan a zamotaly se dohromady, teď nevědí, do jaké knížky patří a kdo je namaloval. Úkolem studentů je do připravených tabulek vepsat k jednotlivým číslům jméno ilustrátora, název knížky a příklady dalších knih, které daný autor opatřil svými obrázky. Věříme, že tento pomejdanový chaos brzy napraví. A aby toho nebylo málo, druhým úkolem je namalovat obrázek na téma Naše třída a četba, kniha, literatura. Samozřejmě vtipnější, originálnější, pečlivěji provedený vyhrává! To vše musí být splněno do 30. 1. 2012.

A co je připraveno pro ty starší?

Tak to tu ještě nebylo!!! Zapojila se velká část pedagogického sboru. Matematik, biolog, češtinář, prostě učitelé všech poetických i nepoetických oborů se rozhodli nenechat jen tak zbůhdarma dřímat své básnické střevo a pustili se do básnění. Vybrali si básně známých autorů, do nichž vložili kus sebe a přizpůsobili je svým zájmům, aprobaci...

Úkolem studentů tedy je, jak už asi tušíte, odhalit původní básně a jejich autory a pokusit se poznat, kdo sebral odvahu a pustil se do úpravy básní. Každou báseň upravil jiný kantor a je už jen na studentech, aby je poznali. Indicie jsou někde jasné, jinde zákeřně zakamuflované. Prostě naši básnící kantoři studentům pěkně zavařili.

A aby studenti netruchlili a nezůstali v tvůrčí pasivitě a nezáviděli kantorům jejich výtvory, je teď na nich, aby je v rámci druhého lednového úkolu trumfli a přetvořili libovolnou jimi vybranou báseň tak, aby odpovídala duchu jejich třídy. Báseň mají opatřit i ilustracemi či fotografiemi dokreslujícími její atmosféru a odevzdat na výkresu A4 či A3 (možno i větší, pokud zvolí velmi obsáhlou báseň :-)

Termín splnění obou úkolů je do 30. 1. 2012.

A teď už nezbývá než popřát všem třídám minimálně stejně úspěšný boj, jako předvedli v předchozím kole. Škola to snad ještě vydrží a knihovnu si ubráníme.

Knihovnická tvůrčí skupina.