Kurzy programování na VŠB


VŠB nabízí studentům SŠ tři typy kurzů (podrobnější informace na kurzy.vsb.cz):
  1. Programování pro začátečníky. Používat se bude jazyk Visual Basic.
  2. Přeškolovací kurz pro uživatele jiných jazyků (např. VB, Pascal, Delphi). Kurz slouží k přeškolení na syntaxi založenou na jazyku C, kterou používají prakticky všechny moderní jazyky: C++, Java, C#, JavaScript, PHP... V kurzu se bude používat jazyk C#. Uživatelé jazyka C, C++, Java, PHP nebo JavaScript (i kdyby byli v těchto jazycích teprve začátečníci) se v kurzu prakticky nic nového nenaučí. Přečtěte si obsah kurzu na kurzy.vsb.cz, kurz má název C# pro začátečníky. Hlavně se podívejte na odkaz "Detailní obsah".
  3. Objektově orientované programování – kurz bude zaměřen na praktické vysvětlení základních kamenů OOP: dědičnost, zapouzdření, polymorfismus, rozhraní, výjimky atd. Používat se bude jazyk C#.

Kurzy by probíhaly čtyřikrát v odpoledních hodinách v prostorách VŠB, v případě kurzu Objektově orientovaného programování pravděpodobně vícekrát. Termín bude upřesněn podle požadavků přihlášených studentů.

V případě zájmu mi napište na matuska@ghrabuvka.cz, kterého kurzu byste se rádi zúčastnili, který den v týdnu by vám vyhovoval, v případě studentů posledního ročníku také datum, od kterého byste se mohli kurzu účastnit.Vážení studenti, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava nabízí studentům středních škol kurzy programování. Pokud zvažujete studium technických oborů, informatiky nebo jen máte zájem naučit se programovat, určitě se s nabídkou seznamte. Připojuji i dopis ředitelce školy. Pokud budete mít zájem o více informací, obraťte se na mě.


Vážená paní ředitelko,

nedávno jsem posílal mail s nabídkou kurzů programování pro učitele. Kurz č. 2 (tedy přechod na C#) se během dvou dnů stačil zaplnit. To mne vede k úvaze, zda tyto kurzy nenabídnout i studentům středních škol.

Zdaleka největší zájem mezi absolventy SŠ je totiž o studium informatiky. Téměř každá fakulta nabízí svou verzi informatiky, největší - na fakultě FEI - přijímá do tohoto oboru do prvního ročníku téměř 500 studentů. Ale nikdy mne nepřestane udivovat naivita studentů, kteří se hlásí s mizivou znalostí programování (nebo jen se znalostí jazyků, které nejsou založeny na C). Asi věří, že se to na VŠ bude probírat od začátku. Probírá – první tři čtyři přednášky. A pak už začne objektově orientované programování, probírání třídicích algoritmů atd. Studenti pak neví, co mají dělat dříve: zda dohánět hendikep v programování, nebo zachraňovat matematiku či fyziku. Už po prvním semestru pak cca čtvrtina vypadne, další v létě.

Dříve jsme pořádali v září 40-ti hodinové placené přípravné kurzy programování. Hlásila se do nich cca čtvrtina čerstvě přijatých informatiků. Ale od té doby, co semestr začíná už v půlce září, se to nedá stihnout. Nelze se vyhnout kolizi programování s přípravnými kurzy matematiky a fyziky. A také naše kapacity nestačí na vyškolení stovek zájemců během dvou týdnů.

Proto chceme tyto kurzy nabídnout dříve, tedy už v průběhu studia střední školy. Typy kurzů a harmonogram budou stejné jako v minulém mailu nabízené kurzy pro učitele (viz příloha). Máte-li tedy na své škole nějaké zájemce o studium informatiky, dejte nám vědět. I tyto kurzy mohou začít v tomto školním roce. Financování kurzů pro studenty není zatím dořešeno (bude záležet na zájmu), budeme se snažit využít nějaký grant, aby byl kurz velmi levný nebo zdarma. Každopádně kurz, který proběhne do konce tohoto školního roku, bude zdarma.

S pozdravem Ing. Petr Červenka.

Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).