V polovině listopadu se naše gymnázium připojilo k tisícům dalších škol na celém světě zapojených do projektu Krokus. Jeho smyslem je symbolicky si připomenout oběti holocaustu - nacistického vraždění Židů za 2. světové války. Celý nápad vznikl v Irsku a tamní organizace Holocaust Education Trust Ireland (HETI) pro nás prostřednictvím Židovského muzea v Praze připravila řadu materiálů a také cibulky rostlin.
Spolu se studenty z 4A8, 5A8 a 6B8 jsme zasadili na školním pozemku cibulky krokusů. Žluté květy, které z nich snad na jaře vyrostou, mají připomínat barvu Davidových hvězd, jež museli Židé potupně nosit na svém oděvu. Společně jsme si o tématu také povídali a zhlédli jsme dokument Genocida.
„Dneska se mi stala mimořádná věc - poprvé v životě jsem zasadila rostlinu! O to víc mě těší, že to bylo v rámci projektu Krokus. Účelem projektu je si připomenout, co se dělo za 2. světové války v koncentračních táborech. Na památku Židů a vůbec všech zavražděných lidí jsme s panem profesorem Vlčkem zasadili cibulky krokusů. K tomu jsme si pustili skvělý dokument, díky kterému se každý z nás vcítil do situace těchto lidí, a toto se mi na projektu líbilo!“
Míša, 4A8
Aktuálně:
Tak přece vykvetly. Cibule krokusů, které zasadili studenti našeho gymnázia na podzim v minulém roce, se dočkaly květů. Mají být symbolickou připomínkou na oběti holocaustu. Měli jsme možnost nad tímto tématem uvažovat v Osvětimi. Jsou věci, na které se nedá zapomenout, a není dobré je nechat upadnout v zapomnění. Krokusy nám to každé jaro budou připomínat.
Na fotografiích je zachyceno podzimní sázení krokusů i jarní výsledek snažení. (Lukáš Slouka, Ondřej Beránek)