nahled

Koncert hudby židovských skladatelů - holocaust

Ve středu 6. března se uskutečnil na naší škole výjimečný koncert. Hudebníci Adam Grygar (klavír) a Daniela Grygarová (housle), působící v Národním divadle moravskoslezském, na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a ZUŠ, k nám zavítali s komponovaným pořadem skladeb židovských skladatelů, kteří prožili holocaust.

Zazněly například melodie J. Williamse z filmu Schindlerův seznam a skladby R. Daubera, H. Löwenthala, G. Kleina, E. Ledeče, E. Adlera či E. Blocha. Překvapivě radostné melodie ve skvělém provedení obou interpretů doprovázela fascinující projekce úryvků z filmů či tematické klipy z Terezína či Izraele. Tento pořad nás opravdu upoutal, umělci a publikum nádherně souzněli. Moc děkujeme za krásný zážitek, stejně tak za velkorysou podporu Nadačnímu fondu obětem holocaustu, jenž je sponzorem tohoto programu, díky čemuž měli studenti tento koncert zdarma.

Několik postřehů od studentů:

Překrásné ztvárnění, jež mnohé přivedlo pomalu k slzám. Jsem moc vděčná, že jsem měla možnost si Vaše hudební umění poslechnout. Přeji mnoho úspěchů a snad Vás neslyším naposled.

Koncert mě neskutečně nadchnul! Jste skvělí! Velmi zajímavé bylo propojení hudební a mluvené části, samozřejmě doplněné o videoprojekci. Zajímavá tematika holocaustu, bylo fajn si připomenout prostory např. Terezína, který jsme (i s Osvětimí) navštívili se školou. Děkuji za úžasný koncert!

Nikdy jsem na koncertě vážné hudby nebyla, bylo to zajímavé. Velkým plusem byly autentické záběry.

Ačkoliv mě klasická hudba moc nebaví, tak to bylo moc krásné. Kombinace hudby s promítáním tematických fotografií a videí se mi moc líbila. Téma holocaustu mě zajímá a jsem ráda, že jsem si mohla tímto rozšířit své obzory.

Krásný koncert. Pěkně sestavený a poutavý. Projekce k hudbě je skvělý nápad. Úvod a krátký příběh autora skladby byly taky pěkně vložené do programu. Výkony byly skvělé. Moc jsem si to užila i přesto, že klasická hudba běžně není můj šálek kávy. Děkuji!

Jsem moc vděčný Daniele a Adamu Grygarovým za osvětu ohledně hudby v kontextu holocaustu. Představení mě velmi zaujalo jak pro hudební nadšení, tak pro historická fakta. Například jsem neměl tušení, že v Terezíně vznikaly skladby.

Dějiny, které nám normálně připadají vzdálené až nereálné, dokáže hudba zvláštním způsobem oživit. Je to komunikace na hluboké úrovni, která tragickým událostem dává bolestně osobní charakter.

Koncert se mi velmi líbil. Byl zajímavý, dojemný, historický. Když jsem od pana profesora slyšel, že budeme mít židovský koncert, tak jsem se trošku bál, ale nebylo vůbec proč. Koncert mě oslovil a byl perfektní.

Bylo to super. Líbí se mi myšlenka propojit historii s hudbou, ještě když se jedná o toto smutné téma. Hudebníci byli skvělí, jde vidět, že jsou profíci. Bylo fajn, že zahráli ještě jednu písničku nad rámec harmonogramu.

Nevěděla jsem, co od toho čekat, ale byl to pro mě opravdu silný zážitek a krásný zároveň. Líbila se mi i projekce, která to ještě přiblížila a já se mohla do hudby více vcítit. Moc děkujeme, že jste přijeli. Opravdu Vás obdivuji za to, jakým způsobem předáváte zprávy a emoce dál. Určitě bych Vás ještě někdy ráda slyšela. Ani si nedovedu představit, čím vším jste museli projít. Jste skvělí, pokračujte v tom, co děláte. Je to krásné.

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).