Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem aneb Velký úspěch Magdalény Hajdučkové v České lingvistické olympiádě

Česká lingvistická olympiáda - soutěž rozdělená do tří kol - školního, krajského a národního. A v případě úspěchu v národním kole postup do mezinárodní soutěže. A právě už jen ono národní kolo dělí Magdu Hajdučkovou, 7A8, od souboje na poli exotických jazyků v mezinárodní konkurenci. Školní i okresní kolo má totiž úspěšně za sebou. Konkurence obrovská, Magda se však nedala zastrašit a směle míří do kola národního, v němž jí na přelomu dubna a května budeme držet palce. A s čím vším se Magda musela poprat, aby uspěla? To nám vylíčila ona sama, naštěstí ne v gaelštině či jazyce hindu, ale v naší milé a srozumitelné češtině:

Olomouc je krásná. Je krásná, i když spěcháte na krajské kolo lingvistické olympiády, které má začít v 10:30, a váš vlak v 10:15 teprve dorazil do stanice. Hned po vypátrání budovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého, taktéž krásné, která soutěž hostila, na vás čeká aula plná vystrašených tváří a zadání s úkoly. A nebyl by to žádný adrenalin, kdyby katedra lingvistiky nezvolila co nejzajímavější a účastníkům co nejméně známé jazyky - nás čekala staroturečtina, gaelština, jazyk kongo, hindu a řečtina. Na potrápení mozkových závitů jsme dostali necelé dvě hodiny a po uplynulém čase už každý zúčastněný mohl říct, že zkoušel počítat v gaelštině a ví, jak vypadají staroturecké runy!

Nepočítala jsem ani s tímto postupem, nicméně jsem zvědavá, co dalšího zajímavého mne a dalších 24 dále postupujících čeká v národním kole v (krásné) Praze!

Magdaléna Hajdučková, 7A8
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).