nahled

Klára dobyla Prahu a potáhne na Sasy!

V pátek 25. 4. proběhlo v Praze celostátní finále soutěže Němčina pro bystré hlavy. A Klára Pacalová (6A8) ho vyhrála! Moc jí gratulujeme a doufáme, že svou cenu, letní kurz v Göttingenu, využije ke zlepšení své němčiny a že získá spoustu kontaktů, nápadů a nových přátel.

Cesta do Prahy je dlouhá, a i když jsme vstávaly ve tři ráno, uteklo nám to překvapivě rychle. Propletly jsme se uličkami u Hlavního nádraží a pak už jely tramvají směr Národní divadlo. Budova Goethe-Institutu sídlí na nábřeží, disponuje krásným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Žofín. Pořadatelé nás přátelsky přivítali, všichni si nachystali své stánky a slavnostní zahájení mohlo začít.

Ve finále soutěžilo 10 projektů. Zadání bylo jednoznačné. Všichni účastníci měli během dopoledne přesvědčit šestičlennou porotu o tom, že svému projektu rozumí, že mají předpoklady v budoucnu uspět a využít své zkušenosti. A navíc také o tom, že umí komunikovat v německém jazyce.

Musíme přiznat, že tato skutečnost nás obě s Klárou zaskočila, protože v propozicích jasně stálo, že obhajoba projektu proběhne v češtině. Klára však odolala náporu porotců se stoickým klidem. Odpovídala na všechny otázky, předvedla, že umí s měřidly pracovat, a také domluvu s německými porotci rukama nohama a improvizovanou tvorbou německých slovíček zvládla. Myslím, že na Schmutzmetr (Klářin překlad zákaloměru) v Goethe-Institutu hned tak nezapomenou. Porota následně měla hodinu na poradu, zatímco všichni studenti absolvovali lekci němčiny s rodilým mluvčím.

Pak už vše korunovalo slavnostní vyhlášení, takže jsme měly nervy jak špagáty. Nebudu vás napínat, protože už stejně všichni víte, že Klára soutěž, kde hlavní cenou je dvoutýdenní jazykový kurz v Německu, vyhrála. A co následovalo? Naše vítězka se pak už jen radovala, přijímala gratulace a fotila se. Vlak nám jel až v šest, proto jsme se rozhodly využít času, zavazadla jsme si daly do úschovny na nádraží a vyrazily k Prašné bráně. Královská cesta Kláru ale nelákala, cílem byla ... Bershka a nákupy oblečení. Za dvě hodiny, bohatší o další igelitové tašky, jsme konečně vyrazily směr Ostrava.

A co vy, nadějní chemikové, biologové, matematici a informatici studující němčinu jako druhý cizí jazyk? Kdo pojedete do Prahy příští rok?

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).