nahled

Je sais faire en français

V mrazivém pátečním ránu 2. března vyrazila skupina kvartánů do Českého Těšína na festival pro francouzštináře. Již třetí ročník festivalu Je sais faire en français organizuje tamější gymnázium. Festival je nesoutěžní, takže všichni účastníci se sjeli hlavně proto, aby si užili dopoledne plné francouzských písniček, básní, scének i zdramatizovaných pohádek či úryvků próz a ukázali, že francouzština je pro ně také zábavou. Atmosféra, která provázela festival, byla fantastická. Každé vystoupení bylo odměněno velkým potleskem, i když některé účastníky trochu potrápila tréma. Účinkující si vzájemně pomáhali, některá vystoupení byla zábavná, jiná dojemná. Žasli jsme nad nadšením sólových zpěváků i nad souhrou herců v dramatických scénkách a nad kulisami, které si sami namalovali, stejně jako nás mile překvapilo, jak dlouhý text ve francouzštině si zapamatoval Malý princ i liška.

Naši žáci si připravili píseň Est-ce que tu m´aimes, která zní často i v rádiích. Úkol to byl nelehký, neboť rytmus písně je svižný a slov, která se musejí do taktů vejít, je mnoho. Některé písničky doprovázela reprodukovaná hudba, naši studenti však měli vlastní hudební doprovod: Jana Doležalová hrála na klavír a Tony Wolkowinskij doprovodil své spolužáky na kytaru.

Věřím, že si všichni účinkující festival užili a už přemýšlejí, co si připraví na další ročník. Ráda bych poděkovala hudebnímu doprovodu i všem zpěvákům, kterými byli: Julie Lubojacká, Radim Složil, Hana Dráždilová, Terezie Hrabovská, Vít Kuldan a Magdaléna Loskotová, která zastoupila nemocnou Kláru Spáčilovou. Za své vystoupení byli odměněni diplomem a milými dárky. Tou největší odměnou jim byl ovšem potlesk v zaplněné aule gymnázia a pocit, že se ctí reprezentovali naši školu. Těšíme se na další ročník...

nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled nahled
Použijte prosím moderní prohlížeč (např. Google Chrome, Mozilla Firefox nebo Microsoft Edge).